Страници на блога

неделя, 12 януари 2014 г.

Модификация на абрихт-щрайхмус

Модификация на абрихт-щрайхмус
Горе-долу така изглежда машината
 
Първото, което пипнах, беше бутонът за вкл. При изкл се заключваше и трябваше да се вдига капачето, което е неудобно. Изрязах зъбчето за заключване, за да остава незаключен бутонът - пак е покрит, просто тази червена простотия отгоре не го заключва.



Вторият мод се отнася за колелото, предаващо движението от вала през късия ремък към зъбните предавки и валовете за подаване на материала колелото и зъбното колело, което е зад него. Проблемът е, че колелото не е на лагер, а е нанизано на оста директно. Колелото е от алумин, според мен, а оста от стомана и имат различен температурен коефицент на разширение, вследствие на което при по дълга работа колелото заклинваше в оста. С финна шкурка престъргах леко оста на колелото и дупката в самото колело, така че връзката да стане по-хлабава и да има място за температурното разширение. Вследствие на този дефект два приводни ремъка дадоха фира, а те са дооооста трудни за монтиране, поне тук.




Закрепване на шкафа - понеже всичко при мен трябва да е мобилно, а машината, когато не е закрепена здраво, има тенденцията да мърда върху шкафа си, беше закотвена по горния начин. Не исках да губя крачетата на машината все пак.
Следващото е луфт в подаващата маса на абрихта. Проблемът е, че при промяна на отнемането краищата на масата не бяха на еднакво разстояние и трябваше леко почукване. Добавих пружини на настройващия винт, които осигуряват постоянен натиск на масата и горе-долу отстраняват проблема. По-силни пружини биха действали по-добре, но това имах.



Мод на масата на щтрайхмуса - проблемът ми беше, че винаги се чудих къде да пъхна точно материала и трябваше да се навеждам, за да виждам какво правя, а на изхода поддържането на по-дълъг материал беше проблем - няма кой да ми придържа. Ето масата, която напъхах върху оригиналната масичкa на машината. Плоскостта има ограничители за ширината вътре, за да не отива материалът към винтовете. От едната страна има винтове, оставени, за да може да се вади масата при необходимост. Масата е закрепена към основната с две скоби, които осигуряват да не мърда на никъде. Чамовите летви са за стабилност на ПДЧ-то - едните са залепени и заковани, другите - само завинтени.






Преправих лапите за натискане на материала, като им добавих гума за обувки, залепена с "Хелметекс" за по добро сцепление.



Преправената маса трябваше да има и преправен показалец за височина на дъските - добавих линийка с двойно залепващо тиксо и плексиглас, закрепен на едно трупче отстрани на масата. Трупчето има изрез, за да се регулира палецът, а линийката може да се премести, т. к. е с тиксо закрепена така и така.



Всички чаркове на машината са смазани със суха смазка, а плотовете са натъркани с малко восък за по-добро плъзгане.

ПП: и след всичкото мислене и ръчкане забравих че приемната кутия за стружките няма да стане за режим абрихт така, че се наложи да се донаправи и това, следващите снимки мисля, че са показателни. Кутията се монтира само като се плъзне на плота и се вдигне леко плота, ключа за сейфти който се включва при монтирана приемна кутия просто го шунтирах.




След като успях да имплантирам шублер на колонната ми бормашина реших, че ме мързи да зверя всеки път каква е настройката на щрайхмуса и реши да имплантирам същия тип шублер пласмасовата версия е доста по добра от целта от металната и с малко настройки успях да докарам грешката до 0.2мм което е доста малко :-). Трупчето към плота на абрихта е залепено с двойнозалепващо тиксо залепен е и шублера в изреза на масата за щрайхмуса. В главата на шублера направих каналче така че да мога да си донастройвам ако има грешка въпреки че шублера има нулиране. Шублера го настроих така, че да показва реалната стойност(машината не може да зема детайли с дебелина под 5мм) така няма да се чудя колко би трябвало да е детайла в момента. 


9 коментара:

  1. Здравейте, адмирация за нещата, които показвате. Искам да Ви попитам може ли щрайхмуса да замени абрихта, ако може да ми го общсните. За да избегна закупиването на двете машини

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Седем са основните машини в дърводелството и никоя не заменя другата. Абрихт, щтрайхмус, банциг, циркуляр, фреза, борапарат и шлайфмашина.

      Изтриване
  2. Здрасти, абрихта и щрайха са имат различна цел. Абрихта има за цел да направи едната от страните ти права, а щрайха цели да направи страната която обработваш паралелна на срещуположната. Вместо абрихт може да рендосваш една от страните ти права на ръка, виждал съм вариант в който ползват шейна за щрайха като подпират детайла с клинчета отдолу и го пускат през щрайхмуса, но това според мен е решение за относително къси детайли. За тънки детайли може да се ползва настолен циркуляр и шейна за изправяне на едната страна.

    ОтговорИзтриване
  3. zdraveite...a ot kade namerihte remaci kogato sa za smiana...blagodaria

    ОтговорИзтриване
  4. Здравейте, ремък намерих от ибей, но както съм писал в статията, ако не се модифицира машината и новия ремък много бързо си заминава, заради липсата на лагер на това голямото колело където минава ремъка то заклинва от затоплянето при работа и ремъка се претрива горе при вала. Другия вариант е да питате в сайта на аксминстър, те преди имаха много подобен модел машина и се бяха съгласили да ми изпратят ремъка като резервна част.

    ОтговорИзтриване
  5. Привет, а как се справяте с проблема "изтъняване" в началото и края на детайла (имаше термин на английски, но ми убягва в момента. При мен е точно 4 см, ако опитам да повдигна детайла при подаване и на изхода може да падне малко, но го има и много ме дразни. Поздрави.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. А и забравих може да опитате да направите по дълга входяща маса като тази която аз съм правил на снимките това също може да помогне за входящото стъпалце което се получава.

      Изтриване
  6. Данния модел щрайх вече не е при мен но при мен имаше това ръбче накрая само, единия вариант е да се пускат по дълги детайли които в последствие се изрязват до точната дължина и така ръбчето остава в отпадъците. Другия вариант е да се пуска втори детайл със същата дебелина като този който се обработва( това е за ръбчето при изхода. Втория детайл може да е или някой чистови детайл или парче дърво което се жертва за да няма ръбче на детайла ви. Ръбчето което се получава на входа може да опитате да го избегнете като намалите натягането на входящия подаващ валяк ако много но за това не съм много сигурен т.к при мен не се е получавало това.

    ОтговорИзтриване