Добра вечер от мене :).
Предполагам, че е вечер, тъй като тогава намирам време да се забуча пред компютъра да пиша.
Дадоха ми бойна задачка да изфабрикувам роза върху някакво дърво. В първия момент гледах малко странно, тъй като до сега единствения ми "художествен" опит така да го кажем бяха едни фигурки върху дъска за рязане, които не бяха нищо особено. Мислех си да направя розата точно така само във вид на контури, но умувайки по въпроса реших, че ще изглежда доста постно и няма да се вързва като подарък, за каквото се предвиждаше да бъде резбата.
И така речено сторено, разтърсих се из интернет да си намеря роза, която не е прекалено много натруфена от към детайли, но да достатъчно добре. Намерих няколко изображения и подаръко-получателя си избра коя от всички възможни иска да се реализира :).
Първа задачка, да избера подходящо дърво. В мазето се въргалят няколко различни вида, но реших да опитам на орех. Имах малко опит как се дялка с длета и ми хареса, а и имах останало едно стъпало което бях сгрешил и се чудех какво да правя, така че в случая отпадъчния материал влезе в употреба. Отрязах си парче което събира шаблона ми.
Залепих обърнатото изображение на розата на дъската. Прекопирах всички линии върху дървото.
След това с макетно ножче направих каналчета на местата на линиите.
Тук трябва да вметна, че нямам никакви длета за резба, само прави дърводелски, но лятото бях успял да взема едно ножче за рязане на балатум, които в случая се оказаха полезни. Може би ги помните, с тях се режеха фигурки по балатум и после можеше да се правят отпечатъци с мастило.
Както и да е на тоя етап трябваше да изоставя "розовата работа" и се метнах на шкафа за телевизор, който бях публикувал тук, така че имаше достатъчно време идеята да ми узрее в кратуната.
Бях искрено навит да направя цялата резба на ръка, но мързела е велика сила. След първите опити да дълбая реших, че това занимание особено имайки на предвид колко съм "навътре" с резбата ще ми отнеме поне месец. И така реших, че поне по-голямата част от дълбочината мога да я дам с ръчната фреза вместо да си играя да копая на ръка. Като се позамислих още малко реших, че ако ползвам стоперите на фрезата за дълбочина, които са фиксирани мога много лесно мога да си дефинирам различните нива на резбата. Опитах се да си представя кой елемент от розата би трябвало да дойде по-напред и кой да е по-назад и си номерирах областите. Завих за основата на фрезата едно голямо парче шперплат за по-голяма опора.
Първо свалих най-ниските участъци тоест фона. На тази фаза все още не бях сигурен дали съвсем ще изрежа фона и ще монтирам само розата на отделно парче примерно топола, която контрастира на ореха.
С фрезата свалях там където е възможно да бръкна, като на тесните места оставях почистването да е на ръка.
Зададох следващите елементи които в случая бяха с "ниво четири". Където минавайки с фрезата, за да определя нивото бях издълбал някоя линия като жилите на едното листо горе в ляво, ги рисувах на ръка пак в последствие.
При следващото "ниво три" не премахнах целия материал, в краищата нивото оставих достатъчно, така че основата на фрезата да може да стъпи там и да се подпира докато обработвам следващите нива.
При ниво две процедирах по подобен начин, там издълбах около линиите на самия цвят. Тук ми хрумна, че самата вътрешност на розата също може да остане малко по-висока от цвета и за това я оставих на най-високото "ниво едно".
Трябва да призная, че тука с определянето на нивата ми беше супер голяма мъка, може би защото нямам тая художествена нагласа или може би от друго, но беше голямо чудене, опитах се да си представя как би изглеждала една такава роза, ако трябва да я рисувам.
След като бяха зададени основните височини на елементите се залових с зачистването и оформянето на нивата. Първо започнах от основата. Трябваше да изчистя всички следи от фрезера и да я подравня горе долу. Тук срещнах проблем на едно място, трябваше да дялкам срещу влакната, което беше много неприятно и накрая останаха следи, може би ако бях подбирал по-внимателно заготовката щях да го избегна, но в този момент вече нямаше връщане назад, бях вложил вече много усилия. Правех възможно най-леки пасове дялкайки срещи влакната и където можех минавах под някакъв ъгъл. Накрая горе долу схванах техниката на дялкане, поне за друг път да не дава господ, ако ми се налага ще имам представа какво горе долу да правя хихи.
След това се заех с изглаждането на следващите две нива, като първо заглаждах повърхността на нивото, така че да няма и следи от бита на фрезата, а след това придавах плавна форма на краищата.
За последните две нива, първо издялках линиите на "ниво две", но така че да се вижда все пак къде са били. После ползвах един от резците за балатум, така че да направя каналчета на местата на линиите и чак след това изравних цялото ниво. За самия център на цвета ми се стори, че не стои много добре да е толкова високо колкото първоначално го бях оставил и го доближих като височина до нивото на самия цвят, но все пак леко да изпъква, както и опростих леко детайлите там.
Накрая почистих пак основата ( най-ниското ниво ), тъй като имаше малко следи от длето които гледайки фронтално резбата щяха да се виждат. Минах всичко което, можех с няколко едрини шкурка като финалната беше 300. Не успях да бръкна навсякъде естествено. Минах три ръце тиково масло и накрая нанесох вакса и шлайфах.
За реализацията ползвах длето 30мм, 6мм, 3.5мм правено от една отвертка, резците за балатум, прав бит, макетно ножче и ръчна фреза.
Знам, че на хората занимаващи се с резба няма да им хареса и, че можеше да добавя още нива в центъра на цвета или евентуално някаква преливка, но някак не успях да си представя как повече да разгърна тоя цвят в пространството.
Благодаря за вниманието и търпението :).
Лека нощ.
Ако ви харесва блога и искате да помогнете за развитието му, моля споделете връзка към него с приятелите си или ни харесайте в фейсбук.
Едно време в училище, преди да започнем с дървото ни караха да ги правим моделите от глина. Така може да се започва отначало, ако не се получи от първия път. После глиненият модел оставаше като помощтно средстви при резбоването.
ОтговорИзтриванеТук където живея даже нямам идея къде и кой мога да питам за глина :)
ОтговорИзтриванеОпитвам се да постна снимка но не се получава.griffn дам ми моля те email адрес.
ОтговорИзтриванеЗдравейте, неща може да пращате на durveni.filosofii@gmail.com
ОтговорИзтриване