Страници на блога

вторник, 17 януари 2017 г.

Зацикляне :)


Детайлите са готови, сглобките са изрязани и проверени, но преди да лакирам масата, над която работя от известно време, трябва да изшлайфам всичко много старателно. Обикновено за целта използвам шлайфмашина (random orbital sander), но понеже реших да се върна стотина години назад във времето при изпълнението на тази задача, избрах нещо друго.  

Думата циклене означава заглаждане и не произхожда от въртеливите движения (cycle) на машините за циклене, а от името на един от най-старите инструменти в дърводелството - циклата.



Циклата е парче стомана с остър ръб, който стърже дървесината и я прави гладка като стъкло.
За да реже добре, циклата трябва да се държи леко огъната. Когато я използвате продължително време, това уморява ръцете. Друг недостатък е, че заради триенето се нагрява до такава степен, че почва да гори ръцете.

За да улеснят дърводелците, Stanley Rule and Level Co. са измислили чугуненото приспособление, което ще ви представя днес, и са го нарекли Cabinet Scraper No. 80 - ренде-цикла.



Рендето-цикла е чугунен блок, който държи ножа под около 75 градуса спрямо обработваната повърхност. Големите дръжки служат за опора на ръцете. Ножът се поддържа под напрежение от централно разположен винт. Така от оператора се изисква само да сложи палците си в основата на рендето и да го бута леко напред. Ако някога сте използвали цикла продължително време, сега непременно изпитвате благодарност към човека, изобретил № 80. 


Освен вече споменатите предимства на № 80 (работа без напрежение и горене на ръцете), най-големият плюс на рендетата-цикли е, че при тях посоката на движение на дървесните влакна няма значение. Стандартните рендета се вкопават в дървесината и изкъртват материала, когато навлизат в прекъснати, издигащи се нагоре дървесни влакна:
 Източник: http://planetuning.infillplane.com/html/mechanics_of_chipbreakers.html


За разлика от тях, при № 80 това няма как да се случи, защото геометрията на режещия ръб е много по-различна. Докато при стандартните рендета той е клиновиден, тук ръбът е кука, която никога не може да се вкопае помежду влакната (виж илюстрацията по-долу).
  



И така, ако смятате, че трябва да прибавите № 80 в своя арсенал, ето какви възможности имате:
Ново ренде, направено в Мексико Не знам какво е качеството на това ренде, но ако е сравнимо със старите Стенли и Рекорд, последните едва ли биха стрували 30 - 40 лири в Ибей :).
Старо ренде, или по-скоро само корпус :)  цената е изкушаваща, стига да ви се занимава да си направите липсващите части.

Ако се съди по обявите за използвани инструменти, този вид рендета често се продават с разбити винтове и с липсващи части. Ако корпусът е здрав, всичко останало може да се направи в работилницата - притискателната пластина, която държи ножа, е парче стоманена шина с две дупки, през които се захваща с винтове за корпуса; ножът е квадратно парче среднотвърда стомана, каквото може да си отрежете от стара мистрия, а винтовете може да се заменят със стандартни, само трябва да се нареже съответната резба.

Ето с какво разполагаме:




Рендето е от ОЛХ. Сигурно преди време е принадлежало на Митьо Крика, защото винтовете за закрепване на ножа са затягани до такава степен, че са изтръгнали резбата, нарязана в корпуса.
Планът е прост, трябва да нарежа нова резба М8, за да използвам стандартни винтове с имбусна глава. Не искам да пробивам и да нарязвам резбата "на око", защото винтът трябва да е перпендикулярен на повърхността, за да може главата му да прилепне плътно към шината и да я притисне оптимално (ако винтът е под наклон, ще опре шината само в една точка).
Понеже напречното сечение на леглото е клиновидно, както се вижда от профила на долната снимка, не мога да използвам колонната бормашина (или поне би било сложно).


Решението е да пробия с колонната бормашина 8-милиметров отвор в дървено блокче и да го използвам като водач на метчика.



Новата резбата е готова за секунди :)

Сега е време да заточа ножа.
Това става на два етапа. Първо се оформя режещ ръб под 45 градуса. Острието се полира като острието на стандартно ренде - колкото по-гладко стане, толкова по-добре. След това предната част на режещия ръб се обръща, като се натиска с гладък масат (burnisher). Ако нямате такъв, може да използвате стеблото на качествена отвертка или друго нещо. Условието е  металът да е по-твърд от стоманата на острието на циклата и повърхността му да е гладка.




Преди да започна със същинското заточване, подравнявам острието с пила. Целта е да получа права линия.



Въпреки че не се изисква лабораторна точност, се опитвам ъгълът на заостряне да е 45 градуса.
За целта слагам дървено блокче, отрязано на 45 градуса, зад острието. Докато оформям режещия ръб, гледам пилата да е успоредна на блокчето.


След като съм постигнал нужния ъгъл, полирам острието с шкурки върху стъкло и накрая със строп (както правя с остриетата на рендетата).


После обръщам острието със стеблото на отвертка. Това, което трябва да запомните е, че обръщането става постепенно. Първо влачите отвертката под 45 градуса десетина пъти, без да натискате твърде силно. После поетапно увеличавате ъгъла с по 5-10 градуса. При всеки нов ъгъл правите по няколко повторения, като редувате посоките - отпред назад и отзад напред.
При последното минаване отвертката е почти на 90 градуса спрямо острието.
Като свършите с едното лице, повтаряте упражнението и със срещуположното. Така имате два готови за работа ръбове. Като се затъпи първия, обръщате и продължавате работата :)

Винтовете са готови, ножът - също, време е да настроим рендето. Процедурата не би могла да бъде по-проста:
Развивате винтовете, стягащи пластината, и винта, който поставя ножа под напрежение (трябва да се скрие под повърхността на леглото на ножа). Слагате рендето върху равна повърхност - тезгях или права дъска. Пъхате ножа с куката напред (куката сочи надписа № 80). Уверявате се, че ножът лежи върху повърхността на дъската или тезгяха равномерно. Затягате притискателните винтове, но не като Митьо Крика :). Накрая затягате и винта, който натиска ножа, докато усетите че го е опрял леко. В този момент четвърт оборот е достатъчен, за да получите фина стружка.

Да видим как работи :)


Ето какво имах предвид относно изкъртването:


"Рошавото" на горната снимка е зона, в която влакната на дървесината са образували вълна - първо са се вдигнали нагоре, а после са се спуснали надолу. Върхът на "вълната" е отрязан при биченето. В резултат на това, като рендосвате (без значение дали с абрихт или с ръчно ренде) от ляво на дясно, лявата част на петното ще стане гладка, но ножът ще изкъртва материала в дясната част. Ако рендосвате от дясно на ляво, ще се получи обратното. С други думи, както и да подходите, все една страна ще е по-малко от идеална.

Е, има и трети начин :)

След 3 минавания с циклата: 


След пет минавания:

 
Дървесината на снимката е орех. Циклите и рендетата-цикли работят много добре с твърда дървесина. При меките резултатите не са толкова добри. 

Ето как се справя с чам (бял бор в случая):



Проблемите с чама са два. Първо, материалът е мек и се драска лесно, ако някое парче от дървесината се заклещи  под циклата. Второ, чворовете на белия бор са изключително твърди и нащърбват циклата.

Понеже моят материал в случая не създава такива предизвикателства, аз съм доволен от работата, която ми върши рендето-цикла № 80. За да е доволно и то от мене, сега е време да го боядисам :)



Оригинални инструкции за заточване на Стенли № 80


Още интересна информация:
Защо ъгълът на заточване е 45 градуса:
https://paulsellers.com/2016/01/why-45-degrees-on-cabinet-scraper-blades/
Защо Крис Шуорц твърди, че № 80 е може би най-доброто ренде, правено някога:
http://www.popularwoodworking.com/woodworking-blogs/chris-schwarz-blog/cheap-thrills-the-no-80-cabinet-scraper
Още информация как се заточва ренде-цикла: http://www.highlandwoodworking.com/sharpening80cabinetscrapers.aspx

Надявам се, че ви е било интересно :) 

2 коментара: