Етап първи (малко пари и малко място, само портативни инструменти)
Циркуляр ( ръчен ) - основният инструмент за една работилница. Може да си направим маса и с подходящи водачи да разбичваме и режем напречно дъски.
Лично аз бих търсил ръчен циркуляр с относително малък диск (дебелина на рязане 5-6 см), клин зад ножа и относително малко тегло. Много хора налитат на огромни циркуляри, които са неудобни за работа с една ръка, а често именно така се работи. Клиновете при новите модели циркуляри са на изчезване, като гледам, за мен те са положителна характеристика.
За циркуляра, вграден в маса, ви трябва шейна за напречно рязане, линеал за разбичване, линеал за разкрояване на листов материал - като работите на ръка.
Прободен трион - за криволинейно рязане и изрязване на отвори. Лично аз предпочитам да имам модел с обдухване на работната зона и с бърза смяна на ножчетата. Колкото по-голям е ходът на триона, толкова по-дебел материал може да се реже и с късо ножче.
Ръчна бормашина (да, точно дрелка) - в краен случай може да се ползва и винтоверт, но, заради по-ниските обороти, отворите не стават толкова чисти. Бих си взел нещо, което да може да поема свредла с диаметър до 13 мм и да може да се манипулира с една ръка (лека машинка).
Японски трион (малък - за подрязване на детайли. В общи линии избягвам да ползвам класическите триони, но този е гъвкав и на мен поне ми върши страхотна работа.
Няколко прави длета - за сглобки. Дори и евтините китайски длета могат да се наточат, така че да бръснат, но стоманата е толкова калпава, че бързо се заръпява.
Ръчно ренде - аз не успях да се науча да рендосвам кантовете на дъските на ръка, въпреки че има и разни хватки за улесняване на задачата, но при лепене на плоскости е много полезно.
Стеги - стегите никога не стигат това е общо правило. Колкото повече бройки и различни видове имате, толкова по-лесно ще ви е.
При мен най-голямо приложение имат панелните стеги (най - лявата) и едни обикновени тип F (най - дясната).
Отвертки - една или няколко в зависимост от винтовете, които се ползват.
Различни видове свредла: такива с връхче за дърво, фостнер, и плоски. Предпочитам свредла с връхче, защото при пробиване в дърво нямат склонност да мърдат. Плоските свредла понякога не са със съвсем точен диаметър и с тях трябва да се внимава, ако се гони точност.
Прав ъгъл - проверете дали наистина е прав, досега съм попадал на малко.
Рулетка - за основна аз предпочитам относително малка без магнитчета накрая.
Метална линийка
Автоматични моливи - при мен тези с графит 0.7 мм се държат много повече. Колкото повече толкова по-добре, аз винаги ги губя.
Етап втори (повече пари и малко място, само портативни инструменти )
Винтоверт - човек винаги може да завива винтове с отвертка, но с машина си е друго. Аз лично предпочитам относително леките машини 10-12V с момент 15-25 Nm. Машините с по-големи батерии са доста по тежки, а за наистина яко завиване винаги има ударни винтоверти.
Ексцентър шлайф - спестява страшно много досадна работа, въпреки че не може да се ползва за всичко. Лично аз предпочитам машините, които могат да се държат и управляват с една ръка. Промяната на оборотите е почти задължителна, но ако не ви се дават повече пари, може да си направите външен вариатор - има готови комплекти за по няколко лева. Не споменавам вибро шлайф, тъй като него го ползвам много по рядко.
Фреза - правене на профили, копане на нутове, на прорези и още много други приложения. Специално аз не съм и особен почитател и гледам да я ползвам, само когато ми се налага, въпреки че това беше третия или четвъртия инструмент, който си купих, като почвах :). Ако трябва да избирам, бих взел модел с 1/2 цанга, защото има много голямо количество евтини фрезери в интернет с огромно разнообразие на профили. Може да се монтира на маса или да се работи на ръка. Лично аз съм почитател на сравнително леките машини. 2200-ватовите фрези на спарки, които гледах в магазина, ми взеха акъла колко са големи и тежки.
Лентов шлайф - машина, която ползвам относително рядко вече, основно за оформяне на детайли. Рядко шлайфам вече плотове след лепене, просто защото с ренде е много по-лесно, освен ако влакната на дървото не са пощурели. Все пак е хубаво е човек да го има.
При горните два етапа основно трябва да се работи с калибриран материал, което е много по-скъпо. Може циркулярът да се ползва за калибриране, но има ограничения. Да не говорим, че интересният материал често не е калибриран.
Етап трети (стационарни машини)
Аспирация - задължителен етап, според мен, при стационарни машини. Циркулярът създава облаци от прахоляк при по-интензивна работа, а абрихтът - буквално планини от стружки. Тук бих следвал препоръката на Мечо Пух "колкото повече - толкова повече". По-мощната аспирация определено няма да навреди.
Стационарен циркуляр - тук съм малко по-консервативен, бих предпочел такъв с диск 250 мм, поради факта че са най-разпространени и има много голямо разнообразие на относително ниски цени. Реално много рядко ми се е налагало да ползвам целия капацитет на циркуляра, който в моя случай е 80 мм. За съжаление, аз поне, не съм срещал машина в ниския ценови клас, която да става директно за работа след разопаковането й. Винаги има разни недомислици луфтове и други подобни мизерии. В повечето случаи най-вероятно ще трябва да си доработвате или приспособявате машината сами.
Абрихт - Щрайх - калибровка на груб материал, но възможност за ползване и на рециклиран (палети, стари греди и други). Само трябва да се внимава за пирони :). За мен 260 мм машина ми се струва най-добрият избор заради относителната ниска цена на машините и консумативите за тях - по-евтини и по-достъпни ножове. Ако избирам машина, бих се огледал за такава с ножове без прорези, помагащи при настройката, заради по-ниската им цена. Настройката е малко по-трудна, но при мен поне ножовете изкарват доста време между две смени.
Колонна бормашина - определено такава с капацитет на патронника над 13мм и желателно с по-голям ход. Масовите машини са с малък ход на потапяне около 50 мм и малко разстояние между масата и патронника, което е крайно непрактично за работа с дърво. Може да я ползвате и като барабанен шлайф, ако имате шкурки.
Компресор - като се сетя колко пъти си виках "а за какво ли ми е компресор". След като се оборудвах вече с такъв, се чудех как ли съм се оправял без него. Основно го ползвам за пневматичните такери, почистване (продухване) и дори пръскам дребни детайли с малък пистолет.
Такери - моята одисея с такерите беше дълга. Поради липсата на компресор първоначално се насочих към електрическите, но там винаги има откат поради конструкцията им и за мен са неизползваеми. Предпочитам пневматичните. Предпочитам да имам отделен такер за пирончета (така знам къде точно се забиват) и за скоби (може и универсален, но да го ползвам само скоби). При мен май много вървят скобите и пирончетата 15-25мм. Много рядко се е налагало да кова 50-мм пирони.
Банциг - за съжаление моят е малък и може да реже детайли само до 130 мм във височина. Надявам се някой ден да си направя по-голам, който да може да разбичва поне 260-300 мм материал, които в последствие да мога да пускам през абрихта.
Струг за дърво - това за сега си остава мечта. Понякога ми е трябвал, но в общи линии избягвам такива проекти. Най-вероятно и това ще се прави в бъдеще време :).
Етап четвърти ( екстри без които може, но услаждат живота )
Герунг - за някои хора е излишен, но за мен е удобен инструмент, който ми спестява пренастройката на стационарния циркуляр, ако трябва да правя напречни разрези. Освен това е много по удобно да метнеш дъска 2 метра на масата и да я клъцнеш, отколкото да се бориш с нея на стационарния. Не говоря за рязане под ъгъли. Голям минус на машината според мен е че произвежда много прахоляк, а включването към централна аспирация според мен е неудачно, тък като най-често се ползва за 5-10 секунди за разлика от абрихта и стационарния циркуляр и много често не си правя въобще труда да превключвам аспирацията за него. По удачно решение е може би отделна малка аспирация, която да се включва при вкючването на самата машина.
Циркуляр с водач - и това влиза в раздела с глезотийките. Винаги можете да си направите водач за стандатния циркуляр, но в този случай трябва да внимавате как водите циркуляра, защото ми се е случвало машината да избяга от водача :). И потапянето е много хубава екстра, която в определени случаи е много полезна.
Втори винтоверт - единият винаги се ползва за завиване, а другият - за пробиване. И тук важи лафа "колкото повече толкова повече". Винаги можете да сменяте битовете или свредлата, но много по-лесно е просто да хванете винтоверта с подходящия бит или свредло.
Втори ексцентър - лепенето и разлепянето на шкурките на шлайфа скапва материята на гърба им и те почват да падат.
Машина за бисквитки - това също може да се каже, че е рядко ползвана машинка, но в определени ситуации може да спести доста работа. На моята дискът не беше особено успореден на плочата, но с малко хартия, подложена на подходящото място, работата се оправя ;).
Машина за бисквитки - това също може да се каже, че е рядко ползвана машинка, но в определени ситуации може да спести доста работа. На моята дискът не беше особено успореден на плочата, но с малко хартия, подложена на подходящото място, работата се оправя ;).
Малък стационарен шлайф - за малки детайли на мен ми е много по-удобно да ползвам тая машинка вместо лентовия шлайф.
Втора фреза (монтирана на маса) - задължително с 1/2 цанга. Тук теглото няма никакво значение така, че няма смисъл човек да се чуди. Ако се ползва една фреза за маса и за работа на ръка, е голяма разправия постоянно да се монтира и демонтира от масата, а възникват и разни други конструктивни ограничения.
Малка фреза - за работа с една ръка. За съжаление още не съм успял да се оборудвам с такова чудо, надявам се до пенсия вече да имам (хихи).
Ударен винтоверт - това е страшно блага машинка, която спестява извиването на китките при завиване на по-сериозни винтове, но не бих го ползвал за по-фина работа.
Малка фреза - за работа с една ръка. За съжаление още не съм успял да се оборудвам с такова чудо, надявам се до пенсия вече да имам (хихи).
Ударен винтоверт - това е страшно блага машинка, която спестява извиването на китките при завиване на по-сериозни винтове, но не бих го ползвал за по-фина работа.
На отегчените - приятни сънища, на останалите, благодаря за времето ви :)
Griffin
Може би не е лошо да се добави още един "етап", за тези които са решили да не ползват ток по една или друга причина. Или пък отделна публикация на тази тема :)
ОтговорИзтриванеЗдрасти, колегата Мишо подготвя такъв материал и като е готов ще го пуснем :).
ОтговорИзтриванеЧакам (вече с нетърпение) :)
ОтговорИзтриванеИначе, беше ми много интересна и полезна статията Ви за комбинаторите. Въпреки доста изчетени статии и изгледани клипчета в интернет, точно тук намерих информацията добре синтезирана и приятно поднесена.
Мерси, тя е дело на колегата Мишо :)
ОтговорИзтриванеЗдравейте! Интересна статия и полезна. Аз сега започвам на любителска основа, но за съжаление вече си купих повечето машинки преди да видя тази статия. Ако я бях видял преди да накупя толкова машини щях да инвестирам по-добре парите си.
ОтговорИзтриванеВсе пак ще имам полза, затова едно голямо благодаря!
Ами блога не е кой знае колко популярен, но идеята беше да има полза за хората които успеят да го намерят все пак :). Иначе всеки се учи най-добре от опита си, но някои неща човек ако може да ги избегне вместо да се лута хич не е лошо. Благодаря за отзива ви.
ОтговорИзтриванеНаправете страница на блога във Фейсбук с препратка към него. Бързо ще го направим популярен. Браво за хубавата стаия. Има нужда от такива неща. Като гледам хората как правят канали в Ютуб, какви блогове имат. На български човек не може да намери нищо.
ОтговорИзтриванеВъв фейсбук има страничка на блога, но там основно го ползваме за анонси ако има нещо ново тук. Ето линк https://www.facebook.com/%D0%94%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B8-366403573513063/
ОтговорИзтриване