Страници на блога

събота, 18 януари 2014 г.

Приказка за шлайфовете


Пак ще загубя малко от времето ви, този път с приказка за шлайфовете. Няма какво толкова да кажа за всеки отделен, просто ще събера моя опит с тях. Та, както и да е, започваме с първия, който си взех.
В началото, когато ми стана интересно какво може да се прави от дърво и имах само две стеги, почнах да се чудя какви инструменти да си пазаря и в един момент въпросът опря до шлайфове. Та от четене и от гледане стигнах до извода, че ще си вземам лентов, но си харесах определен модел в магазина на Спарки (казвам магазина, но според мен шлайфът не се произвежда вече никъде и е спрян от производство) - беше някакъв изостанал модел, но ми допадна, че е български, демек уж по-качествен. Имаше евтини шкурки за него в магазина им, плосък гръб т. е. мога да го монтирам лесно на маса без да го мисля особено, а и забравих, имаше регулировка на оборотите. Моделът е MBS 75E.


За няколко години като мой подопечен успях да му пръсна единия лагер (може да е било производствен дефект) и успях да го тествам дали ще оцелее след падане от метър и нещо върху бетон (не искам да се сещам за инцидента че бавно ми зарасна кожицата), но шлайфа се отърва с леко пукната предна дръжка, че там падна.


Впечатления от работата: ами бих казал, че съм доволен от машинката освен пръснатия лагер други главоболия за сега съм нямал, оборотите при застопоряване на спусъка малко падат спрямо натиснато положение което според мен е механичен проблем и му счупих разтегателя на торбичката - една пластмаса която стои вътре и я опъва, но това не е фатално. Леко ми липсва дължина на кабела - този е към 2 метра и понякога се налага да се убеждаваме с разклонители.


Ползване: главно за доизглаждане на детайли и ръбове, доизкусиряване на нещо и такива неща основно за по груба обработка. Като го взех, се запасих с шкурки различни едрини, ама, като се връщам назад във времето, освен 40-ка и 80-ка май друго не съм слагал на тая машина. Не хвърляйте старите шкурки накрая съм показал почистващо блокче, дори позатъпени вече да не свалят толкова добре материала, може да си ползвате лентите като лента с по-финна шкурка :-).


Следващата добавка в колекцията стана един ексцентър шлайф, модела не мога да си спомня, защото беше подаран на познат, но горе-долу изглеждаше така.
.


Това беше голяма моя грешка, за която съжалявам и до днес :-). Идеята ми беше да имам шлайф, който да става за финиш и, за сваляне на матрял и в общи линии да е по-универсален от лентовия, но аз мислех едно то стана друго :-). Първото, което ме разочарова, беше вибрацията - 10 мин. шлайфане и после все едно ми пускаха 220 V напрежение по ръцете; вторият минус беше, че няма регулиране на оборотите и ако стържех стара боя, тя се стапяше и задръстваше шкурките, които не бяха евтини, а не могат да се чистят с почистващ блок. Тесни детайли така и не успях да шкуря - винаги бягаше по детайла като отвързано куче, да не говорим за шкурене във въздуха, както аз му викам, т.е детайла го държа с една ръка и го подпирам някъде, а с другата ръка шкуря. И последния минус беше системата за прах - тия филтри на машината се задръстиха за отрицателно време и просто спря да събира праха, не че преди това беше перфектно, но вършеше работа. Работата с една ръка беше кофти заради формата, но човек се простира по чергата или по-скоро според инструмента.


Както и да е, в един момент видях оферта за виброшлайф с малка плоча за малко пари и реших, че трябва да скоча докато е на тая цена. Поръчах машинката и след седмица потривах ръце и се облизвах. Та обзаведох се с GSS 140 A и ,о, чудо шкуренето не било толкова зле. Моделът беше с ниски вибрации което заедно с цената ме привлече.


Впечатления от работата: много съм доволен мога да шлайфам с една ръка и във всяко положение, дори да държа детайла в въздуха. Нямам неприятно усещане в ръцете след по-дълга работа. Може да се закрепва велкро листове отдолу, но естествено заради цената карам на листова шкурка която сам си режа и пробивам (към машината има перфорационна плоча за целта). Системата за опъване на шкурката е доста хитроумна, така че листът винаги е плътно до плочата на машината. Освен това ми харесва че кабелът е 4 метра и рядко ми се налага да ползвам удължител. Прахосъбирането е доста сносно, по-голяма част попада в кутията и, въпреки че бях скептичен относно хартиения филтър, като имах опита от Скила, до сега не съм забелязал влошаване на работата. А и мисля, че лесно мога да сложа филтър от кола вместо фабричния. Недостатък за мен е, че нямам намаляване на оборотите и не мога да регулирам по-добре отнемането на материала. Освен това предното краче, което държи шкурката, има една гума (не не е отлята на крачето, а се нахлузва и има тенденция в средата да изпада от крачето и да провисва - не е фатално, но ме дразни и не знам кога ще я залепя с хелметекс).


Ползване: в момента основно го ползвам, когато ми се налага да свалям по-малко материал от някоя повърхност - примерно след 1-ви пласт лак, когато трябва да шкуря нещо във въздуха (на нестабилна основа).


Следващата колекционерска придобивка беше едно PARKSIDE PHS 160 A1 - това чудо го добавих в шкафа защото с другите не мога да стигна до някои ъгли, когато се налага, просто не стават за тая цел. Запасих се с шкурки, които сигурно ще стигнат докато ме натоварят в дървения сандък.

.


Впечатления от работата: машината се ползва много рядко, харесва ми, че кабелът е много дълъг - 4 метра по спомен, не ми харесва, че има доста вибрации при работата, за прохосъбирането не мога да кажа много, но като че ли върши някаква работа. Има платно в кутийката, така че едва ли ще се задръсти с прах. Дразни ме ключа за вкл. - много странно измислен е и според мен е малко неудобен. Няма и регулиране на оборотите, което за мен винаги е сериозен минус.


Ползване: изключително рядко в общи линии, ако не мога да ползвам някоя от другите машини, която не стига до ъгълчетата на някой детайл.


И накрая последното диване в колекцията е GEX 125-1 АЕ, да, имах скила, но като бях пипнал шлайф с ниски вибрации, постоянно ме глождеше дали не мога да си сменя ексцентър шлайфа все пак.

.


И така речено - сторено, успях да намеря някаква по-прилична цена за машина, която според интернет поне нямаше недостатъците на Скила и си го напазарих. Естествено производството беше китайско, което малко ми свали усмивката при получаване на машината, но все пак изглеждаше прилично. Старият ми орбитален вече беше притежание на един познат (подарък), така че нямах особен избор. В крайна сметка не съм разочарован от работата. Единственно не мога да разбера защо почна от известно време да ме бие ток като го изключа от контакта и пипна щепсела. Вътре не би трябвало да има чак толкова големи кондензатори.


Впечатления от работата: въпреки че моделът се рекламира с ниски вибрации,все пак има вибрации след продължителна работа е неприятно на ръцете и обикновенно слагам ръкавица на едната ръка. Регулирането на оборотите много удължава живота на шкурките, в общи линии не се налага да ги сменям заради задръстване а заради накъсване на мекото на гърба на шкурката. Могат да се шкурят и по-дребни детайли, относително лесно шлайфа, не бяга толкова по повърхността на дребните детайли като предния подобен, който имах. Харесва ми дългия кабел 4-5 метра, не се налага да ползвам разклонители, доброто прахосъбиране, не знам какво са приложили, но по-голяма част от прахта попада в кутийката и поне засега няма влошаване на прахосъбирането поради задръстване на филтъра.


Ползване: Това е основният шлайф, който ползвам, когато трябва да се шлайфа нещо, независимо дали плот или нещо по-тясно. Поради по-ниските вибрации мога да го ползвам и когато шлайфам подпряно само на единия си край. Ако трябва да се сваля тъник слой от нещо, дори и при ниски обороти, машината е доста производителна и трябва да прибягвам до виброто или на ръка да шкуря.



Последно шлайф тип барабан (drum sander) - не знам точно как се превежда на български, но понеже нямам място и не ми се отделят пари за такъв, карам с гумени приставки за колонна бормашина. Машината се застопорява близо до плота и може да се ползва барабанът. Ползвам го предимно за шкурене на вътрешни диаметри, като това ми се налага относително рядко или поне аз гледам да го избягвам. Прахът си пада долу под масата.


И едно нещо, което, на когото му е хрумнало, трябва да му дадат медал - чистачка за лентов шлайф. Може да се ползва и за барабанните шкурки. Благодарение на това блокче (според мен това е чист каучук) до сега рядко ми се е налагало да хвърлям барабанна или лентова шкурка. Препоръчвам го на всеки - ще си изплати инвестицията за отрицателно време.
.


Лека вечер от мен дано ви хареса приказката :-)


8 коментара:

  1. Здравей, поздравления за блога. Искам да попитам от къде си взел чистачката за шкурките, има ли я в България и на каква цена.

    Би било добре да сложиш опция за абониране за получаване известия за нови публикации.

    ОтговорИзтриване
  2. Ами колега то си има абонамент за RSS отстрани за статии и за коментари :) бутончета има в ляво горе. Иначе чистачката ми съм я зел от тук http://www.axminster.co.uk/abrasive-belt-disc-cleaners
    Наскоро гледах, че може да се ползва и гумена тапа от вино за целта, но не съм пробвал лично. Иначе в БГ нямам идея къде може да има в ибей се продава. Материала поне според мен е естествен каучук ако можеш да си намериш предполагам ще ти свърши същата работа.

    ОтговорИзтриване
  3. Такава чистачка си купувах от Профс - http://www.profs.bg/ (Каммартон - http://www.kammarton.com/).

    ПП, Грифин, супер си!!!

    ОтговорИзтриване
  4. Ами не знам в България как е пазара в момента но може да се замести с гумена тапа от вино пробвано е вече и работи не идеално но почиства шкурките само трябва да се пие винце :-)

    ОтговорИзтриване
  5. Колеги, оставяте част от флакона със силикон да се втвърди. Режете пластмасата и вадите втвърдилият се силикон. Почиства идеално.

    ОтговорИзтриване
  6. Мерси колега :) тоя номер не го знех, предполагам говорим за санитарен силикон.

    ОтговорИзтриване
  7. Днес си взех новият модел на новият Парксайдски шлайф. :) https://youtu.be/8RZCewklMGw

    ОтговорИзтриване
  8. при мен тоя тип така и не успя да си намери приложение, мисля че за няколко години съм го включвал 3-4 пъти. Дано велкрото да издържи повече отколкото велкрото на пада на мултитула на лидълците :-)

    ОтговорИзтриване