Страници на блога

неделя, 9 март 2014 г.

Историята на една колонна бормашина

Историята на това творение на китайската научно-техническа мисъл започна преди около 2 години, но тогава нямаше блог така, че ще ме извините за някои по-повърхностни детайли от описанието, просто снимките са от сега, а не от момента на сътворението.


Както всички неща, влезнали в мазето, и това се нуждаеше от преработка. Ето приблизителна снимка какво представлява машинката.




Като естествено стандартната маса на машинката е метална с менгеме, което за моите цели не беше много пригодно.




След неколкодневно ровичкане в нета стигнах до извода, че дървените масички се закрепват върху металните, но 3 сантиметра от капацитета на бормашината не ми се губеха и реших да го правя както аз си знам, а не както хората го правят, и да закрепя масата върху съпорта за металната маса а не върху самата металната маса.




Масата е горе долу със стандартна конфигурация с 2 слота за водача отзад и 2 слота за закрепващи палци в средата. В средата има изрез който се сменя при продупчване. Масата е направена от 2 пласта шперплат 20 и 10 мм като горния слой е 10 мм, така че лесно мога да си направя квадратни изрези за центъра, като надупча тия, които имам. В по-дебелото парче шперплат бях направил изрези за болтовете и след залепване на горния слой в него направих допълнителни изрези, така че да се получат така наречените т-слотове. Честно да си призная, домързя ме да си хабя фрезата за тази операция. На задния водач има слот който е направен по същия начин само че гърба е от ОСБ, а лицевата част от шперплат. Закрепването на цялата маса става на гърба - има един издатък, който е с формата на два рога и точно копира формата на стъблото на съпорта на масата, така че там масата ляга плътно, а за да не се движи самата маса, има изрязан отвор, който обхваща съпорта на металната маса и с един винт се стяга просто.






Масата в средата има дупка която се оказа че е много удобна когато използвам приставка за барабанна шкурка или когато имам опилки, така че прахоляка и опилките падат под масата, където монтирах една кутия за целта. Дано от снимките да е станало ясно, но просто не съм снимал в процеса на работа.


След монтажа на масата се оказа, че както винаги нещо е забравено - ръчката за повдигане на масата не се разбираше с масата, за целта разкарах ръчката и заварих 3 гайки размер 17 една за друга, за да се оформи нещо като тръба, сложих един контра винт както имаше на ръчката и от едно евтино гедоре приватизирах камъка 17-ка и ръчката за въртене (тресчотката), така в момента сменям посоката на тресчотката и повдигам или свалям масата. Което поне за мен е удобно, понеже мога съвсем леко да охлабя масата и въпреки всичко да я повдигна. С ръчката това не беше възможно.





След известно време установих, че така наречения дълбокомер на машината е първо монтиран наобратно и освен това е грешно оразмерен т. е. направо не може да се ползва. Първо сложих инчова скала, която се оказа точна до около 4 см дълбочина но после дава разминаване с реалната дълбочина. Та от известно време мислех по въпроса, докато не срещнах пласмасов електронен шублер за около 5 паунда и в главата ми звънна камбанка. С няколко идеи в главата почнах да си правя дълбокомер от шублера.


Първо сглобих захвата за самата потъваща колона (стъблото където е патронника) - нищо особено, дупка с 2 винта изрязана на банцига.




След това направих плъзгащите се части - имам 2 неподвижни релси отстрани, които са залепени с двойно залепващо тиксо с пяна за корпуса на машината и от горната страна имат палец, който да придържа средната част, която има палци от двете страни и се движи свободно.





На шублера едното му крило е завито плътно в страничната неподвижна част, а централната му част, която се движи, е залепена с двойно залепващо тиксо пяна за централната релсичка. Централната релсичка е завита за захвата на потъващата част с един винт. Последният щтрих беше добавянето на неподвижна пластинка която просто придържа стъблото на шублера да не се повдига при движение, че леко ми стърчеше. Накрая отрязах стъблото на шублера по размера на цялата конструкция така, че да не ме дразни.





Тази история нямаше да попадне тук, понеже масата има своите недостатъци и мисля да я преправям, но понеже така иили иначе всички приспособления и доработки в крайна сметка нито са вечни, нито са постоянни и винаги има място за подобрения, реших все пак да го напиша.


Недостатъците на масата са че при тежък детайл има леко огъване настрани, каналите на плота се пълнят с боклуци, и вложката в центъра, ако не е добре почистено, трудно се слага. Идеята ми е да направя маса заимствана от тази на Джон Хайс (ibuildit.ca), но с подобрения, които за мен ще са по удобни.


Предварително се извинявам за терминологични неточности за някои части от машината или сглобки.

Няма коментари:

Публикуване на коментар