Страници на блога

понеделник, 26 май 2014 г.

Кутийки за бижута (една дълга история)

Преди няколко месеца реших да направя кутийки за бижута за приятелките на дъщеря ми тъй като се бях сдобил с малко по странен материал череша и топола. Първоначалната ми идея беше да направя капака от два слоя череша и топола за да е по интересно. Сглобих сандвича който щеше да се ползва за капак, но за съжаление тополата се оказа много гъвкав вид дървесина и при по тънък материал не успях да го залепя както трябва към черешата. В крайна сметка при рязането на капаците оплесках нагласяването на материала и оплесках капаците с череша.  
Горе долу така изглеждаха заготовките от двата пласта дърво отдолу е тополата 5мм, а отгоре черешата 10мм.




Няма да се отплесвам повече, в крайна сметка почнах наново капаците като старите заготовки ги префасонирах на подложки за топли съдове. Този път си направих предварителен шаблон по който да режа капака и дъното на кутията. Материала който ползвам е топола.




Залепвах шаблона за заготовката с банцига изрязвах много близо до шаблона, но без да го застъпвам и после мислех да ползвам “Flush Trim Router Bit“ бит за фрезата за да докарам дъната и капаците да са с размера на шаблона.




Единствения дълъг бит който имах беше доста тъп и се наложи да го подостря леко, в последствие успях да пръсна водещия лагер на бита и се наложи да заема лагер от друг бит който имам но в крайна сметка свърших догонването на размера с помощта на “хубавия бит” от марката Silverline(избягвайте марката по възможност).




След като бях направил дъната и капаците, дойде ред да правя страните на кутиите т.к имам 8 страни след кратко колебание стигнах до извода, че страниците ми трябва да са подрязани под 22,5 градуса и понеже ме домързя да правя линеал за циркуляра реших да правя ъглите на герунга. От шаблона взех горе долу колко трябва да са ми дълги страните при отстояние от края на шаблона около 5мм и нагласих стоп на герунга. От там нататък беше въпрос на въртене на дъската, така не се размества ъгъла за рязане и дължината на парчето.




Не направих снимки на самото рязане, но все още нямам асистентка която да снима.
За лепенето сложих хартиено тиксо на масата с лепящата част нагоре и една права летва която да помага за подравняването на парчетата отдолу, наредих парчетата намазах ги и с помощта на тиксото ги навих на руло. Стори ми се слабо хващането на тиксото и в крайна сметка навързах малко свински опашки които ползвах като стеги да мога да притисна по добре парчетата едно към друго. Слепването е челно но т.к страниците така и така ще се залепят за дъното това няма да е проблем за здравината




В интерес на истината останах много учуден, че ъгъла от герунга пасна без особено големи луфтове което си е геройство като знам колко е качествен.


След това последва оформянето на дъната и капаците с “ogee” бит и дъната с “chamfer” 45 градуса бит. Дъната оформих с 45 градусовия така, че стените да прелеят в дъното, така хем по лесно се центрираше кутията на дъното хем прехода страница дъно е по плавен. Капаците реших да ползвам “ogee” т.к капака визуално ми се стори доста дебел, с минаването с тоя бит визуално олекотих капака(или поне така ми се струва).




За съжаление пак не направих снимка на самия процес, а само на крайния резултат.




Последва монтаж на пантички и заключващ затварящ механизъм. Първоначално сложих една пантичка и един неодимов магнит и метално винтче за затваряне, но в последствие ми се стори, че капака е много нестабилен и затварянето не е много сигурно.




В крайна сметка сложих 2 пантички и за задържане на капака има 2 магнита които са един срещу друг.




След това разглобих кутиите и минах всички детайли с 120 шкурка да се махнат следите от молив да се изгладят детайлите и да се заоблят всички ъгли които ще се пипат. За страниците имах желание да ги направя да изпъкват и реших да ги мина с спиртен байц махагон(поне според продавача). Тъй като спиртния байц(който забърквам) е малко труден за работа(бързо съхне и оставят мазки) позатворих порите на дървото с разреден воден лак 1 част лак 2 вода така, че да се унифицира горе долу повърхността върху която нанасям байц-а. Ползвам спиртен байц защото по добре прониква и много по добре оцветява лепилото където има останало в сравнение с водния байц. Намазах с разредения лак, оставих да изсъхне минах пак с шкурка 120 и после намазах с байц всички повърхности на страниците без долната страна която щеше да се залепи за дъната.
След изсъхването залепих страниците към дъното като внимавах да не нанасям прекалено много лепило за да не тече много и да имам по малко за чистене съответно.




След около 1-2 часа остъргах излязлото лепило и нанесох солидно количество Wax(вакса или както там всеки го нарича смеска от восъци и терпентин). Оставих да изсъхне около 2 часа и намазах пак обилно с вакса и оставих да отпочине през нощта.


На следващия ден беше време за финална обработка с шлайф шайба на бормашината минах кутийките от всички стани и от вътре така се получи мека и приятна на пипане повърхност.




Последната стъпка беше сглобяване отново на кутийките.




Не знам дали ще се харесат на получателите им но за сега имам заявки за още 4 броя за раздаване пък да видим.

Лека нощ от мен и се надявам да е било приятно за четене.

2 коментара:

  1. Поздравления за всичко, което правите. Няколко пъти съм правил подобни многоъгълници. Но при стягането не ползвам "свински опашки", а едни тънки коланчета с тресчотки. Има ги по всички железарии. Стягат чудесно и лесно.

    ОтговорИзтриване
  2. Имам и колани колега но тях ги ползвам за окончателно натягане ако има някъде луфт :) съжалявам, че тук не е по казано но това са първите от серия от 6 и за някои от следващите се наложи да слагам колан да обира хлабината опашките просто задържат да не се развали формата по краищата на формата а колана го слагам в средата с една дъска под тресчотката за да не остават следи по повърхността :).

    ОтговорИзтриване