Почвайки да пиша това гледам снимките и се чудя дали в крайна сметка ще стане ясно от тях какво е направено, но ако не от снимките дано поне успея да обясня какво съм се опитал да направя. Предварително се извинявам за част от снимките т.к останах без апарат и са с телефонно качество.
И така в началото бяха палетите с които бях запасен и идеята да направя нещо което малко от малко да намали бъркотията в кухнята. Скицирах приблизително какви размери трябва да е количката(карта) и горе долу как искам да изглежда и какво да събира.
Първоначалната ми идея беше да имам 3 нива като на долното да мога да събирам бутилки, на второто да може да се съхраняват картофи, лук или някакви други продукти в вид на сакчета или пакети, и най-отгоре да имам ниво на което да се слага неща които най-често се налага да се ползват. За най-горното ниво исках да има затворен плот т.к може би щеше да има неща които са дребни и могат да изпаднат надолу. За средното ниво заради зеленчуците трябваше да има отвори под нещата т.е трябваше да е тип скара и за най-ниското ниво реших да е тип скара за да не задържа ако падне нещо от второто ниво.
Идеята ми беше да оставя всички дъски в вид който да се вижда че това са били палети, не исках материала да е идеално формован. Мислех да мина на абрихта само едната широка страна на всяка една дъска която ще се ползва и така да имам една референтна права страна, но като започнах да сглобявам най-долното ниво дъските се оказаха на различно мнение и се наложи да преосмисля начина на сглобяване. Носещите напречници под скарите ги минах на абрихта и после на щрайха, дъските които бяха за самите скари ги минах на абрихта от долната страна която не е видима и от едната тясна страна, втората тясна страна пуснах на циркуляра да докарам тесните страни да са паралелни. Така имах материал който беше горе долу калиброван но въпреки това се запазваше вида на палето.
Първата скара наредих с винтове и след това изравних с лентов шлайф. Повърхността се получи относително равна но и се виждаше какво е било дървото преди да се обработи.
Двете наклонени скари за втори ниво сглобих с лепило и такер т.к осъзнах, че са излишни и лепилото и пирончетата идеално ще свършат същата работа. Плота за най-горното ниво го сглобих само с лепило като повърхността която беше мината на абрихта остана отдолу в стегите за да ми дава референция и да мога да сглобя плота относително равно, ако не смятаме разликите в дебелините на самите дъски. Краищата на плотовете за второ ниво които щяха да са от вътрешната страна на карта им скосих краищата под 30 градуса така че като се монтират да няма много стърчащи ръбове. Всички скари и плота заравних с лентовия шлайф и след това последователно загладих до едрина на шкурката 120 с орбиталния.
След това дойде време да си направя летвичките за кантиране на цялата конструкция, те имат двойно предназначение скриват донякъде конструкцията на скарите не исках да се вижда end grain на скарите и едновременно с това пазят нещата поставени на различните нива да не падат. Долните кантове бяха около 70-80 мм а за горното ниво канта беше около 120 мм т.к там ще се трупат неща и вероятността нещо да падне е много по голяма. За по-лесно монтиране на кантовете реших да сваля по 2-3 мм от дебелината на всеки кант в долната част така че като се постави на мястото му да легне спокойно на това зъбче и да може да се монтира по лесно. За съжаление не знам дали от снимките ще стане много ясно, но на снимката на средното ниво може би ще може да се види по ясно.
Всички кантове бяха минати от 3 страни с абрихта а от страната на лицето бяха изшкурени с орбиталния с 60,80 и 120 едрина на шкурката.
След това пристъпих към сглобяване на средното ниво двете скари трябваше да се монтират под наклон от 30 градуса, като използвах 2 крачета от палети за междинен съединител в центъра. Този предварителен монтаж можеше да се избегне, но прецених че така ще ми се улесни сглобяването. Външните краища на скарите от второ ниво ги скосих под 60 градуса така че като се сложеше канта той да застане успоредно на краката на карта, тук се вижда и профила на всички кантове. Кантовете ги монтирах с лепило и такер.
Скарите са захванати към носещите блокчета в средата с винтове и лепило.
Следващата стъпка беше поставяне на краката с винтове и предварително сглобяване за да видя пропорциите и дали мога да вкарвам и изкарвам бутилки и другите неща които трябваше да са по карта. Трябва да си призная че краката са минати през абрихт и щрайх за да имат горе долу еднакви размери за монтажа, но при минаването на щрайха са минати само колкото да се загладят, в краищата или някъде по дъската има оставени груби зони нарочно.Средното ниво поставих 4 еднакви летви които да го държат на еднакво ниво от всички страни а горното ниво просто сложих щипки докато видя дали всичко е добре. След оглед реших да сваля втори ниво с 50 мм по-надолу, така оставаше повече място за пликовете и чувалчетата на второ ниво и бутилките от първо можеха да се вадят спокойно.
За съжаление в този момент осъзнах, че съм допуснал грешка в сметките за най-горното ниво (направил съм го по тясно) и като се сложеше канта щяха да останат празнини, така че ми се наложи да направя нов плот за отгоре(добре че вече ми бяха донесли нови палета).
И така с монтирания нов плот който изрязах около краката с зегето започнах да редя кантовете като ги напасвах. Горните кантове бяха малко широки за герунга и при тях реших да наклоня главата му, което се оказа грешка т.к както се вижда от снимките 45-те градуса са мръднали но в крайна сметка с шлайфа и малко кит докатах ъглите.
След като всичко беше сглобено изшкурих детайлите като особено обърнах внимание на зоните където ще се пипа с ръце така че да е приятно за пипане. Крайната едрина беше 120, след това обдухах всички повърхности с компресора (не ми се занимава да ги минавам с прахосмукачката) и дойде момента за финиша. Бях решил карта да е лакиран а от кутиите които имам под ръка се оказа че имам само цвят кестен и цвят бор, бора ми се стори прекалено блудкав като вид върху тестовото парче което намацах така че реших да ползвам кестена. Естествено е че не ми се занимаваше да мацам всички дупки и процепи на карта за това прибегнах към пръскане. Ползвах кестена който имах на хамелекон( трябва да отбележа, че поне от моя опит от лаковете на тая фирма съм много доволен), безцветен лак на Baufix, пистолетче, шкурка 320 и парче скоч за чинии.
Минах 1 ръка лак кестен който придаде цвят на карта, като изсъхна минах с шкурка 320 и пръснах един слой прозрачен лак, трябва да вметна че безцветния лак на Baufix е доста гаден за работа т.к има консистенцията на кисело мляко и трябва да се бърка добре преди да се зареди в пистолета, повече не бих си взел от точно този лак. След като изсъхна първия слой безцветен лак го минах и него с шкурка 320 и пръснах 2-ри слой безцветен лак. Много се чудих дали накрая да не втрия вакса но в крайна сметка след опит на тестово парче не ми хареса как се получава и минах с скоча всички повърхности които ще се пипат основно кантовете и горната табла на карта. Така всички власинки от дървото които бяха останали ги свалих така на пипане дървото е приятно гладко. Същия е ефекта и ако пипате детайла с рака известно време той омеква, но скоча ускорява тоя процес и след като сте приключили детайла е на пипане токолкова гладък колкото ще е след няколко месечно ползване.
Последно монтирах колелцата които бяха свалени от незнайно какъв мебел който отдавна вече е на боклука.
В крайна сметка се получи това.
В крайна сметка ако трябва да дръпна чертата като себестойност
3-4 лв за лак
1-2 лв за винтове и пирони
1-2 лв лепила
палетите са без пари.
Както се вижда от снимките материала е с доста чепове и на места се налагаше да залепям чеповете с каноконлит за да не се разпаднат като се пуснат в щрайха. При работа с палети рискувате инструментите си от забравени в дървото пирони, препоръчително е да ползвате метал детектор за да проверявате дъските преди да почнете да работите с тях. Аз имах няколко неприятни изненади.
Благодаря за търпението, дано идеята да послужи на някой.
Няма коментари:
Публикуване на коментар