Тъй като доста дълго време ровичках в интернет и не успях да намеря кой знае колко информация за новия модел на герунга на Метабо, реших да направя малко снимки и да драсна две три думи, та, ако някой е в моето положение, да му е по-лесно.
На пръв поглед машината не е кой знае колко променена в сравнение с модела, който се e продавал преди това - моделът е същият, а е променен само номерът на продукта.
Бях чел в някакъв сайт, че предходният модел има силно ритане и лампите примигвали при стартиране :). Да си призная очаквах, че при 1800W ударът направо ще ме отнесе при старт, тъй като герунгът, който ползвах до момента е 1500W и стартирането е доста твърдо, трябва да държиш здраво главата за да не мърда. При този модел на Метабо, въпреки че в спецификациите няма дадено да има плавен старт, моторът се развърта без осезаемо ритане и не отнема време да набере обороти - както на инструменти с плавен старт, които съм имал. Спирането също е бързо и без удар. Дръжката, поне на мен, ми е доста удобна, тъй като има само един бутон за старт, който е огромен и предполагам ще стане за лява ръка също. Всички бутони са оцветени, както съм виждал да правят някои други производители, и по-лесно се разбира къде какво има да се бърника.
Ключовете за включване на лазера и осветлението не са защитени от прах. Не знам дали това са го направили с цел икономия или по-лесен достъп до самите ключове. Лостчето, което пречи на предпазителя на диска да се прибере и да се натисне главата, вече е пластмасово, а в старата версия беше от дебела ламарина. Дали е с цел икономия или пестене от тегло не знам, все пак новият модел поне по книжка е с цял килограм по-лек от предшественика си.
Лостчето за освобождаване на стоповете на масата, също е претърпяло миграция към пластмасите. В старата версия и то беше от ламарина. Тук трябва да добавя, че стоповете на масата са много солидни и поне аз не забелязах никакво мърдане наляво или надясно. В интернет за модела 254 Plus бях гледал клипче, в което е дадено, че има луфт от около половин един градус при застопоряването на масата.
Палците за застопоряване на крилата на масата на машината в новата версия са станали червени и са ги направили на винтове. Ако бяха ги оставили на палчета, може би щяха да бъдат по лесно достъпни когато се сложи стeгата. Трябва да отбележа, че тук стeгата за материала е преработена има един винт, който я държи за стъблото и винта за натягане.
Отпред са сложили бутон за бързо отпускане на стeгата, така че предполагам работата с нея ще е много по-лесна. Не са го докарали до леснотата на стегите, които се ползват в герунг машините на Фестул, но според мен е много по-добре отколкото стария вариант, който се ползва почти навсякъде ( с много винтчета ) :). Материалът се закрепва стабилно въпреки опростената конструкция.
Осветлението и лазера за преместени, като лазерът е изнесен в челото на главата, а осветлението - отстрани на диска. Малко е странно да има светлина само от ляво на диска, но в повечето случаи на мен ми се налага да гледам именно от тази страна, тъй като съм десняк, а и от другата страна мотора пречи на видимостта. Колега беше споделил, че на неговия KGS216М от предния модел лазерът и осветлението се набиват с прах на всеки втори срез и се налага постоянно почистване, за да се ползват. Тук трябва да им призная, че явно са се справили сполучливо с проблема :). Настройка на лазер не съм пробвал да правя, но тъй като всички винтчета са лесно достъпни, едва ли ще е особен проблем.
Събирането на прахоляка - още един проблем, от който колегата сподели че страдат тези модели, бих казал, че не е решен. Добавен е малък гумен щит, който би трябвало да събира опилките от рязането, НО това е само теорията. В практиката опилките си се сипят по земята и торбичката остава празна. Пробвах да залепя двете половинки на гумения щит и положението се подобри :), но въпреки това много голяма част от опилките остават около машината, а не в торбата. Ще трябва да го пипна в бъдеще.
Страничните рамене на масата почти не са променени спрямо предната версия освен може би украсите във вид на канали по тях. Раменете не са особено устойчиви, тъй като задната шпилка, която ги държи, е оставена по-къса и в максимално отворено положение единствената опора на шпилката е ушенцето в корпуса, в който тя се движи. Доколкото видях, стария модел има стопове в лявото и дясното рамо, в новата версия има стоп само в дясното рамо. Поне според мен не е особена загуба.
Дръжката за носене вече е изнесена на металния корпус, а не на главата. Това може би трябва да помага за по-лесното носене, но при мен, както и да я въртях, не успях да се нагодя да ми е удобна, все в нещо си удрям краката, може би трябва да седна да прочета упътването в крайна сметка :) (там естествено нищо не пишеше).
Заключването на наклона на главата е променено, лостчето за заключване е направено малко по късо, за мен лично щеше да е по-удобно да е от лявата страна на машината. Добавено е бутонче, което освобождава стоповете за 0 и за 45 градуса, така че машината може да се накланя от -2 до 47 градуса. Наклонът на главата няма междинни фиксирани стопове за градусите единствено на 0 и 45 има фиксация.
При ограничителя за дълбочината на рязане няма особени промени освен добавената скала за дълбочината, която колко е вярна и използваема само тя си знае, тъй като няма опция да се регулира показанието на скалата нито с движение на самата скала нито с движение на някакъв показалец.
Стандартният диск, който идва с машината, е с 48 зъба и поне на първо четене реже прилично, може би ще е добре да се смени с някой Freud, но поне като за начало дава доста приличен срез.
Пластмасовите вложки в масата, които трябва да подпират материала при рязане и да намаляват отчупването, не могат да се регулират. Най-вероятно по-нататък ще сложа или парче пластмаса или парче дърво.
Малко по-близки снимки на осветлението и на закрепването на лазера.
В опората на материала на масата в новата версия са направени дупки, така че да може да се сложи допълнителна маса или допълнително приспособление, което човек си е направил. Това ми харесва. Може би са послушали потребителско мнение.
Упътването :) - много текст и малко информация :). Ако човек за пръв път пипа подобна машина, може да се чеше по главата кое къде е, но все пак не е най-лошият случай, който съм виждал. И естествено самата машина е направена в Китайската Народна Република, което май важи за повечето стоки в днешно време.
Благодаря за вниманието и лека вечер.
Здравейте, и на мен Дядо Коледа ми направи подарък по- малкия брат на Metabo - KGS 216M.
ОтговорИзтриванеЗа първи път работя с такава машина, и съм приятно изненадан от способностите й.
Добре е направена, дали са чели коментарите на EDI за предния модел, но сега осветлението и лазера са на точните си места. Добра машинка за майстори, калфи и чираци като нас.
Приятен ден!
Lavka86
Честито и с здраве да си го ползваш :).
ОтговорИзтриванеИ аз мислех за малкия модел, но имам 254мм няколко диска на freud, а и настолния ми е с същия размер и не исках да ходя да търся пак читави дискове.