Страници на блога

събота, 10 януари 2015 г.

PFS 55 - един герой

Вече цял месец се мотая и все не намирам време да седна и да напиша за пистолета, каквото беше първоначалното ми намерение. Днес в крайна сметка се наканих да почна почистването разглобяването и самия материал.

Имам въпросния Bosch PFS 55 от няколко години, бях го купил да замени един стар бутален пистолет, който тракаше на умряло и в общи линии освен да вдига шум друго не вършеше.
По това време нямах възможност да се оборудвам с компресор и пистолетът го взех с идеята да мога да пръскам някои малки неща, които правя, вместо да ги мацам с четката. За мен точно тоя тип пистолети бяха странни и в началото много се чудех, дали въобще има шанс да работи. Първоначалната идея за пръскане на дребни неща в един момент се изпари и почнах да ползвам пистолета за всичко, когато ме мързеше да хвана четка или валяк или пък нямах времето да боядисам площта, която ми се налагаше. Но стига съм обяснявал, ще се върна към това накрая :).

След няколко години в мои ръце най, накрая си наумих да разглобя напълно пистолета, да видя какво точно има в него и да направя профилактика.


Последно бях боядисвал латекс. Трябваше да си пръсна работилницата, за да стане по-светло. Не знам колко квадрата стени и тавани са, но си спомням, че пистолетът работи поне два пъти по половин ден почти без почивки, а може и повече :). Понеже е затворено помещение, всичко вътре се беше набило с боя.



Дори вътрешността където е турбината имаше прахоляк, но може би до някъде това беше и моя грешка тъй като не смених филтрите а само ги изтупах през една от почивките




След около час стъргане с клечка и четка за зъби, събрах машинката. Не знам от каква пластмаса са направени частите, но на повечето места дори и старата и засъхнала боя можеше да се отлюпи от частите и да се почисти. С пистолета съм пръскал лакове на водна и маслена основа, латекс (или по скоро трябва да кажа интериорна боя :)) и дори блажни бои. С него не може да пръскат прекалено гъсти смеси като големите си събратя с компресор и разпрашаването не е толкова добро, НО поради факта че боята се изстрелва към повърхността, която се обработва, прилепването е много добро, освен това се ползват малко по-редки лакове и бои и от това се икономисва материал. Ако имате латексна боя, нанесена преди няколко години, и опитате да мацнете само на определено място, ако го направите с четка или валяк, много е вероятно да имате разлика в тоновете, а пистолетът прави плавен преход и новобоядисаният участък не се отличава. Специално с този модел не съм имал проблеми със загряване, въпреки продължителните периоди за работа.

Неудобство е малкият резервоар и следствие на това се налага често да се пълни. Малките филтри за въздух е хубаво да се подмемят по-често, тъй като са близо до боядисваната повърхност и по-бързо се задръстват. Аз не купувам оригинални, а си ги режа от филтри за аспирация, като слагам повечко слоеве. Теглото на пистолета с пълен резервоар не е много малко (често ми е отмалявала ръката) да го държа протегнат напред. Поради слабия дебит на въздуха, материалът, който се изстрелва към стената, е по-малко и не трябва да се бърза при движението на ръката (ако сте свикнали да работите с пистолет вързан към компресор).

Ако си вземете само ръкохватката с дюзата и резервоара, и една стара прахосмукачка, която може да се ползва в режим на духане, според мен ще може да си направите доста здрава система за боядисване :). Турбината на моя прилича на тези на прахосмукачките.

Най накрая опаковах пистолета с хартиено тиксо - така, като се омърля корпусът, където е турбината, не се налага да го чистя а просто мога да отлепя тиксото.


Благодаря за вниманието и търпението да прочетете тая скучна материя :).

6 коментара:

  1. След няколко месеца хартиеното тиксо ще ти създаде големи проблеми с махането му ! По-лесно ще ти е да махнеш изсъхнала стара боя !

    ОтговорИзтриване
  2. Зависи, първоначално бях омотал и бидончето за боя с хартиено тиксо и там наистина страшно трудно се махаше, не знам дали заради това че се кисне в разредители или вода. Корпуса на пистолета беше омотан преди няколко години за последно и тиксото се махна сравнително лесно. Поради тази причина в момента бидончето не го омотавам :).

    ОтговорИзтриване
  3. Здравейте,
    ей сега го получих като подарък, но в инструкцията пише да не се ползват дисперсионни бои и латекс.
    Ще се радвам да споделите вашето мнение.

    ОтговорИзтриване
  4. Здрасти и честито за подаръка със здрав да си го ползваш. Преди да купя моя бях ходил в Киров и бях питал един от продавачите става ли за латекс и отговора му беше отрицателен както си прочел в инструкцията. Аз лично съм пръскал обикновенни блажни бои, лак на водна основа и латекс. Трябва да си поиграеш с гъстотата така, че това което пръскаш да не е много гъсто. Аз гледам така да е разредена боята, че да се стича без да прави дълъг конец. Понеже боята се набива в повърхността това, че е по-рядка не е проблем. Ако работиш в закрито помещение сменяй филтрите по-често и оставяй да се проветрява, при мен се получаваше като запрашаване във въздуха от латекса.

    ОтговорИзтриване
  5. Вчера си изрових моя. Не съм го ползвал от 5 години. Но последно боядисах два апартамента с обща площ около 200 кв.м. (на пода, стените не съм ги мерил).Мисля че го купих от практикер и там ми казаха че ставал за латекс ... и съм боядисвал само с латекс. По-скоро се чудя дали става за лакове ...? Иначе съм напълно съгласен написаното в статията. Поздрави!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. За много години :-). И лакове на Оргахим съм пръскал в по разредено състояние. Пистолета не може да разпраши лака както такъв с компресор, но за външни покрития според мен става много добре. Освен това въпреки че се работи с по-рядък лак или боя поради това, че се набиява с пистолета покритието е много издържливо в сравнение с нанесеното на ръка.

      Изтриване