Страници на блога
▼
събота, 23 май 2015 г.
Стойка за проектор
Помолиха ме да направя стойка за проектор в една зала. След като свалих ориентировъчни размери на каква височина от тавана да спусна проектора и приблизителния наклон, до който да може да се накланя плотът за проектора, първата ми задача беше да си направя примерен модел в мащаб на механизма, за да видя къде какви проблеми може да имам в механиката и да мога да определя размерите впоследствие.
Само мога да се надявам да си спомня по снимките какво бях правил преди близо месец, затова може би процесът ще изглежда малко хаотичен, но се занимавах и с други неща, та не бях много концентриран. Основният замисъл беше да има една монтажна платформа, която да мога да монтирам надеждно на тавана, тъй като там има изолация от слама около 2-3 см., а долният плот трябваше да се спуска малко над нивото на бялата дъска, на която се проектира изображението, защото проекторът трябваше да се инсталира относително близко.
По-голяма част от материала е от палети, а за плота ползвах парчета от орех и топола. Направих заготовки за всички елементи на конструкцията с малко по-големи размери от необходимите ми. Няма да се спирам на процеса за подготовка на материала, тъй като е отегчителен, а и не се различава особено от това, което съм правил за другите проекти.
Страничните летви, които придържат плота и фиксират наклона, ги направих доста по-тънки, тъй като там нямам кой знае какво натоварване, а и исках да направя самата конструкция по възможност по-лека.
Двете летви, с които свалям проектора в по-ниска позиция, са закрепени с фалцове по канта на елементите, образуващи монтажната платформа. Много се чудих дали да слагам допълнителна летва на 45 градуса, която да заздравява конструкцията, но ми се стори, че визуално ще изглежда много тромаво.
Каналите, в които вертилакните елементи влизат в монтажната платформа, направих на циркуляра. Само добавих още една летва на шейната ми за напречно рязане, така че да имам малко по-добра устойчивост на детайлите в изправено положение.
Двете вертикални летви оформих на банцига и лентовия шлайф, а за да направя канала, в който се движи винтът за регулиране на наклона, ползвах фрезата с паралелния водач. Размерите и позицията за канала свалих от макета, който си бях направил в началото.
Плота за проектора го направих от топола, която се подмяташе наоколо, и която, да си призная, никак не обичам, защото е много капризна при обработката. Първоначалната ми идея беше да има само един прост плот, но, след като огледах още веднъж детайлите, реших, че няма да изглежда много добре, ако вертикалните елементи, както и тези за наклона, стърчат отстрани на плота. Затова в края на плота реших да добавя едни ушички, които са с радиуса на закръгления на елементите, свързващи плота с платформата за монтаж. За да не стърчат под плота летвите за регулация на наклона, добавих дебела лайсна от двете страни на плота. За да сложа лайсната, изрязах от двете страни с циркуляра. Ушите отзад трябваше да се монтират по-навътре в плота, за целта ползвах спрени разрези. Дискът се изкарва максимално нагоре, за да има най-малка дъга срязът в материала. Отпред се слага нещо, което да спира материала, който режете на определената позиция, и се позиционира водачът за разбичване, за да се води материалът по него. Остава малко материал за рязане с трион и изчистване с длето, но процедурата е относително бърза.
Каналите за капите на плота направих с фрезата, като единствената разлика този път беше, че пробих дупките, които ползвам за стоп на фрезера на колонната бормашина. С правите фрезери е доста трудно да пробивам вертикално надолу и реших да се улесня в това отношение :).
Преди да събера плота го минах с шкурка с едрина 80, както и всичките му елементи, тъй като впоследствие шкуренето щеше да е доста по-трудно. Не се престарах с по-ситна шкурка, тъй като стойката няма да се пипа (или поне не често).
Предния ръб, както и капите получиха заобляне с фрезер.
За да изработя задните уши на плота, ползвах за шаблон вертикалните елементи, като изрязах и дооформих елементите на банцига и дисковия шлайф.
След това се прехвърлих към сглобяване на монтажната платформа. Ползвах сглобка с преплащане (half lap). Тук успях да направя първата снимка докато лепя - обикновено бързам и не ми е до апарат :).
При първоначалното маркиране бях объркал единия детайл от коя страна трябва да се отнема материал, но впоследствие успях да си хвана грешката и не се наложи да подготвям нов елемент.
За лепенето се постарах да наслагам възможно най-много стеги, защото тоя тип сглобка нещо винаги се опитва да не прилепва както трябва :).
След като залепих елементите за горната платформа, ползвах пак закръгляването на вертикалните летви, за да закръгля предните ръбове на платформата.
След това събрах плота. За да си намаля чистенето, облепих с хартиено тиксо там, където не исках да попада лепило. Капите залепих по цялата дължина, а не само в центъра, както е правилото, и ще чакам да видя какво ще стане, но се надявам да няма проблем, тъй като перото е тясно само около 18 см. Задните уши просто ги закрепих с по едно пиронче и лепило. Нито лайсната, нито ушите изпълняват носеща функция. Закрепването става директно в плота.
На вертикалните елементи добавих една напречна летва в легло (dado). За сглобяването си направих две летви, които да държат разпънати вертикалните елементи на необходимата ширина от долната страна, докато закрепя разпъващата напречна летва. Ползвах лепило и пирончета пак.
Минах всички външни ръбове на монтажната платформа на фрезата, за да не изглежда чак толкова ръбато :)
Във вертикалната конструкция запълних всички отвори с кит и загладих външните ръбове с фрезата. Доста хора не харесват кита за дърво, но според мен това си е идеална алтернатива, ако трябва да преправяш цял детайл след грешка или нямаш материал да направиш нов детайл. Тук бях резнал малко от едната вертикала и запълването с кит според мен мина идеално :).
След това събрах долната част на стойката, за да се уверя че всичко се напасва както би трябвало.
Измерих втори път колко трябва да са дълги елементите, които задържат плота за проектора под наклон.
Изрязах ги до необходимата дължина и ги оформих. Тъй като елементите вече бяха шкурени, за изтриването на следите от молива ползвах гумичка вместо да ги шкуря отново :).
Преди да залепя монтажната платформа към останалата част на конструкцията, пробих монтажните отвори за тавана.
След като всичко беше тествано и прогонено, разглобих конструкцията на съставните й части и минах всичко с воден байц. Този път не ползвах техниката за уеднаквяване на цвета, както при рамкита за картини, а исках шарката на дървото да изпъкне повече.
Докато чаках да съхне байца, се заех с гайките за застопоряване на наклона. Ползвах няколко кръгчета, изрязани от отпадъчен шперплат с боркорона. В центъра им насадих гайки, които просто набих в презварително издълбан отвор в дървото (цаката е отворът да е малко по-тесен от гайката).
След първата ръка байц, цветът ми се стори доста блед, така че ударих една много фина шкурка на елементите и повторих байцването. При ползване на водни покрития дървото "настръхва" и заглаждането е добра идея :).
Чудех какво да ползвам за крайно покритие, но в крайна сметка избрах бикновено ленено масло (не ленен безир). Два слоя съживиха цвета.
Последна стъпка беше добавяне на един контакт в стойката за проектора, монтиране на мястото, настройка и връзване към инсталацията. Остана връзването към електро-инсталацията, но тъй като тук, дори за да отидеш до тоалетната ти трябва кетап, та не ми позволиха да вържа двата кабела :), но крайния резултат беше това.
За монтажа потопих дюбелите под сламената изолация и ползвах много дълги винтове.
Дано на някой намери материала за полезен, въпреки че вече почвам да се съмнявам, дали някой чете писанията ни с колегата. Ако материалът ви харесва, изпратете линк към него на някой познат, ако мислите, че ще му бъде интересно.
Успешен ден на всички излъгали се да си загубят времето в четене :).
Днес викам да прегледам какво последно сте писали и гледам че сте се затъжили дали някой чете. :)
ОтговорИзтриванеТова на което казваш "сламена изолация" са пресовани панели от така наречения wood wool свързани с цимент (от там и сивия цвят). В моята работилница тавана е с такива.
А стойката е станала добре.
Мерси :-), изолацията няма идея с какъв цвят е точно тъй като е боядисано всичко с латекс. Иначе съм виждал в един паркинг изолация с подобна структура и жълтеникав цвят.
ОтговорИзтриванеАми ако никой не чете едва ли има смисъл да се пише :-)
Четеме ги колега, даже по някога проверяваме по няколко пъти на ден дал има нещо ново :). Действа доста вдъхновяващо(поне на мен) да чета блога, тъй-като съм начинаещ в тази област. Мерси и продължавайте все така за напред.
ОтговорИзтриванеТова е успокояващо, че в един момент бях почнал да се чудя дали има смисъл от всички писания :-)
ОтговорИзтриванеИнтересни теми пишете, така че да си открадваме и някоя идея. Харесват ми тези капи и ще пробвам на някой проект. Продължавайте с пълна газ да пишете. lavka86.
ОтговорИзтриванеМерси, може малко да се повтаряме като процес на работа но то няма и начин кой знае колко да се разнообрази самия процес. Опитваме да казваме какво е удобно да се направи в някои случаи, така поне този който чете ще научи нещо малко в процеса на четене :).
ОтговорИзтриванеЧетем бе, не са бойте.И краднем даже понякога.Стойката е станала идеално.
ОтговорИзтриване10х :-)
ОтговорИзтриванеНяма да коментирам работата Ви с дървото, явно сте професионалист и имате добро оборудване. Имам обаче забележки към конструкцията на стойката. По-добрия вариант за монтаж на прожектор на таван е обърнат завъртян на 180 градуса - монтажа му да стане под плота, който сте направил за да го поставите отгоре. Така бихте намалили сериозно необходимостта от накланяне на прожектора надоло (за да не ходи изображението в тавана), както и да "приберете" конструкцията по-близо до тавана (по-удобно за по-ниски помещения). Направена по този начин стойката кара прожектора да прожектира под ъгъл и за да изправите трапецовидността на изображението е необходимо да го разпънете в горния край и смачкате в долния за да се "изправи" трапеца - това се прави софтуерно и генерира дефекти в изображението. Проекторите проектират не симетрично на остта на обектива, а основата е изместена нагоре (при настолно разположение на проектора) за да започва от нивото на обектива (или малко над него) нагоре. Това е с цел, като се постави на маса изображението да не слиза под нивото на масата. Вдигайки го към тавана (проектора) той в един момент почва да проектира на тавана вместо на стената. Поради тази причина производителите са предвидили монтажни отвори на дъното на проектора и режим на работа за монтаж на таван (обърнато на 180 градуса изображение). Монтиран по правилният начин на конзола за монтаж на таван проектора ще прави правоъгълно изображение, без да е необходим наклон, освен ако тавана е много висок и е нужно изображението да бъде свалено без да се удължава конзолата. Хубаво е монтажа да осигорява завъртане около остта на стойката. Още нещо :) от към дизайн стойката би могла да се доразвие, като конструкция, така че да скрива кабелите към проектора. И последно, дърводелски цех / работилница не е "най-здравословното" за проектора работно място. Ако го ползвате там Ви съветвам да го носите на профилактика и почистване на всеки 3 месеца.
ОтговорИзтриванеАми мерси за мнението :-). За монтаж на проектора обратно нямах идея че го има като опция, в последствие се разрових в менютата и видях, че може да се завърта и така. Иначе за монтажа трябваше кабела на проектора да стига до лаптоп, който се слага от време на време на бюро под проектора, а хората нямат много дълъг vga кабел. Иначе за местенето странично би било наистина много удачно, но се сетих че може да се направи чак преди монтажа на тавана :-), за целта винтовете които държат проектора за плота са в слотове което позволява малка свобода на странично изместване. Стойката е в помещение с височина може би към 4 метра и помещението е класна зала, а не работилницата :-). Появи се идея за трансмитер на сигнал към проектора, но цената за сега е прекалено голяма и проектора сигурно ще се ползва както беше първоначалния замисъл.
ОтговорИзтриване