Страници на блога

неделя, 9 август 2015 г.

Формиране на цена за изделие

Осъзнавам, че тази статия ще е доста скучна на някои хора, тъй като няма да има снимки в нея. Идеята да я напиша дойде от един познат, който днес ме попита колко трябва да вземе за изработка на едно изделие.
Спомних си колко се чудих и аз, като бях попаднал в подобна ситуация - човек обикновено не може да даде така на калпак точна цена за изработката на някакъв предмет.

Първоначалното ми хрумване беше да умножа цената на материала два пъти и това да е цената за труд, но след като слушах един подкаст и издирих свързаната с него статия,подходих малко по-счетоводно към въпроса за крайната цена, която би следвало да искам.

За да можете по-лесно да се ориентирате ще давам и примерни стойности.

1. Колко струват работилницата ви, в това включвам всички машини, инсталация, осветление, шкафове и други. Ясно е, че работилница не се събира за един ден, но да кажем че всичко в нея ви е струвало 5000 лв. Тази сума трябва да ви се връща в джоба всеки 5 години, тъй като в крайна сметка всички машини се амортизират и след този период в най-добрия случай ще се наложи подмяна. За амортизация в джоба ви всяка година при цена на работилницата ви 5000 лв. трябва да влизат поне 1000, в противен случай след този период може и да няма къде и с какво да работите.

2. Каква сума искате да печелите на година като заплата? Да кажем 15000 лв.

3. Какви ще са годишните разходи за ток? Отговорът на този въпрос е малко по-сложен, но познавайки машините си, можете да кажете приблизителната консумация. Примерно в моя случай циркулярът и абрихтът са по 1500W, аспирацията е 500W, в повечето случаи това са основно ползваните машини в работилницата така, че смятам че консумацията за машини е около 2000W за час. Тъй като не работите без прекъсване на машините, трябва да прецените горе-долу колко време те не са пуснати. При 8 часов работен ден аз смятам, че чисто машините биха работили около 5 часа. През останалото време извършвате други дейности, които не са свързани с консумация на ток. В графата ток трябва да предвидите и разходите за осветление, които аз смятам, че се натрупват на практика цял ден, но ако работилницата ви е много светла, можете да си намалите това перо. Последно е перото за отопление - ако сте на ток. Ако сте на друго гориво, можете да включите разходите за отопление. Там, където живея, климатът е относително мек и "МОГО" студеното време е може би 2-3 месеца, затова при мен перото отопление е само за тези три месеца. Ако работилницата ви е гореща можете тук да включите перо охлаждане :). Предполагаме, че 2000 лв. за ток за цялата година ще ви оправят

4. Консумативи за машините - тук трябва да си включите разходи за бургии, ножове, моливи, дискове, за точене на инструменти, въобще за неща, които не са само за един проект, но все пак свършват, тъй като се ползват. Да предположим, че за това перо бихте дали 1000 лв. за една година.

Тази година (2015) има 252 работни дни. Ако работилницата ви е работата, би трябвало да си отделите 20 дни отпуск. Остават 232 работни дни с по 8 работни часа във всеки ден, тоест 1 856 работни часа.
От горните цифри за разходите и от работните часове можете да си калкулирате разходите за час работа :).

Труд
1. Амортизации - 0,54 лв. / час
2. Заплата - 8,8 лв. / час
3. Ток (и дърва ако това се ползва за отопление) - 1,08
4. Консумативи - 0,54 лв. / час

Дървен материал
След като имате стойността на труда за час, трябва да видите колко ви струват материалите. Добре е при покупката да се запасявате с поне 10-30% повече материал. Не винаги дъските са прави, или може да има пукнатина някъде така се подсигурявате за всеки случай.

Обков
Ако в това, което правите, ще се ползва някакъв обков например панти, водачи на чекмеджета, дръжки, магнити, стопери, рафтоносачи и други, трябва да сметнете каква ще им е цената за изделието.

Финиш
Тук попада покритието на самото изделие. Дали това ще е боя, лак, безир или каквото още друго се сетите, в някои случаи цените може да са доста соленички :).
Ако ползвате препарати за третиране на дървесината против дървояди, както правя аз, и цената на препарата трябва да се добави в общата сметка :). Хубавото в случая е, че, тъй като ще се ползва и за други проекти, цената му се разбива и почти няма да се отрази на крайната, тъй като е необходимо малко количество.

Разходи за набавяне на материал
Пресметнете си колко време и гориво ще ви глътне набавянето на материал за проекта. В моя случай дъскорезницата е на 15 км., а магазинът за шперплат - на 20 км. В крайна сметка ще трябва повечко време и гориво за набавяне на необходимите материали. Амортизацията на колата не я слагам тук, тъй като ще стане доста дълго за смятане :), а и за всеки човек конкретният случай е различен. Ако ще правите това като бизнес, е добре да помислите и за това перо на разходи :).

Време е да обърнем внимание и на самия проект :) - за колко време би трябвало да стане. Ако правите това само в свободното си време, най-вероятно темпа ви на работа ще бъде малко или много по-бавен, отколкото на човек, който с това си изкарва прехраната. Въпреки това пакможете да предположите приблизителен брой часове, за които изделието би трябвало да е готово. При мен реално работата много често се накъсва или заради изчакване за лепила или защото се налага да направя нещо друго. С времето уцелването на броя часове за реализация ще почне да се отдава все по лесно, а и работата ще почне да се ускорява.

Ако наистина тази дейност ви се превръща в бизнес, е добре да слагате и някаква печалба върху стойността на крайното изделие - примерно 5 процента, така ще имате пари за покупка на нови и евентуално по-добри машини.

Ако съм отегчил някой до смърт с толкова много числа, винаги може да се развеселете с някой комедиен сериал :).

Ако искате да помогнете за развитието на блога и ви харесва материалът, споделете го с ваши познати. Ако имате въпроси или коментари, не се стеснявайте да ги напишете. Винаги се радваме да ги прочетем :)
Лека вечер и благодаря за вниманието.

9 коментара:

  1. Добра и сравнително изчерпателна сметка. Остава да се опитате да определите цена на проекта, дизайна, измислянето или както искате го наречете, т.е. останалият нематериялен труд !
    Благодаря за публикациите Ви.

    ОтговорИзтриване
  2. Ами дизайна изрично не го сложих, обикновенно хората имат някаква идея какво искат, на мен визуализацията ми отне около ден да я направя, но тя после и ми помага да вадя размерите така че освен за клиента ми служи и на мен :-), но както каза един дърводелец дето слушах "няма дърводелец който може да работи по 8 часа или си отдаден или не", аз моделите ги чертая вечер обикновенно.

    ОтговорИзтриване
  3. Поздравления за усърдието и увлекателното представяне. Към тази сметка трябва да се добавя и допълнителен лихвен процент. Той отразява и инфлационния индекс.

    ОтговорИзтриване
  4. А инфлационния индекс за какво трябва?

    ОтговорИзтриване
  5. Еба го, да не искаш да кажеш че от любител стана професионалист,баси.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Между другото видях крайния резултат на проекта ти във форума ,много добра работа, искрен съм, само цвета ,,цапано дупе с тиква,, ме зачуди тва ефект ли е което си търсил,или както доде да го еба.

      Изтриване
  6. Избор на клиента и мен цвета и ефекта не ми хареса, но човека си го видя и си го одобри. Честно казано не мислех, че ще го хареса защото мен не ми харесва но вкусове всякакви. Иначе мерси постарах се колкото мога. Ми не съм профи още, но натам за сега вървят нещата, не за пръв път ще ми е да работя хобито си АКО стане де че е ма много АКО.

    ОтговорИзтриване
  7. Радвам се че ме разбра правилно,за което още повече спечели уважението ми,желая ти за напред само успешни проекти,доволни клиенти,и няма значение финиша какъв е щом си го харесва клиента,нали той ще си го ползва в крайна сметка.

    ОтговорИзтриване
  8. Мерси, ами дано те чуе дедо господ дет се вика ако стане ще е добре, ако не така е било писано :).
    Мерси за коментарите, другата седмица се надявам да пусна и статията за направата въпреки че то ще е повече картинки като гледам отколкото писане :)

    ОтговорИзтриване