Страници на блога

четвъртък, 19 ноември 2015 г.

Едно семпло бюро

След дълго подпиране на кълките най-накрая сколасах да седна да пиша. Не сме ви досаждали с нови материали от доста време, така че :).

Получих пробоно, така да се каже, заявка за семпло бюро, което да натикаме в едно ъгълче от къщата и след като ми се отвори малко време, започнах да въплъщавам дървения си план. Ще го добавя в края на материала, ако някой се излъже да прави бюро като това.

В склада с материала, който поддържам в работилницата, имах няколко "интересни" така да ги наречем дъски. Хариза ми ги дядото от, когото купувам материал, тъй като нормален дърводелец едва ли би се заел да обработва такъв материал. Имаше страшно много чепове, а на някои места имаше и дупки в дъските. Имаше също много пукнатини и краищата бяха доста странни, както се вижда от снимката. Посоката на нишките заради многото чепове беше страшно неопределена, а това обикновено води до проблеми при обработката на абрихт/щрайх.


Въпреки всичко бях решил да ги ползвам за някакъв вид плот заради красивата шарка. Не бях особено сигурен дали ще ми стигнат, но преди да почна да кроя трябваше да видя какво от дъските ще успея да спася. Обикновено за закрепването на чеповете в дъските ползвам каноконлит, но тук реших да премина на епоксидна смола, за да мога да спася възможно най-много от материала.

Залепих хартиено тиксо от едната страна на дъската, което да играе ролята на кофраж, за да не се излее епоксидната смола от обратната страна


Тук се вижда горе долу как изглежда "кофража" преди да налея смолата. Хралупите бяха действително гигантски :).


И вече след наливането.


Предварителното разкрояване направих пак на пода с ръчния циркуляр няма да се спирам подробно на процеса, тъй като съм го дъвкал доста пъти досега. Големите дъски ги разделих на две преди да ги рендосам.


Както се вижда, тук не обърнах влакната, за да запазя вида на фладера относително еднакъв. Ако обърна двете половинки, посоката на измятане ще се компенсира, но ще си личи от самолет, че там дъската е лепена.

От спасените дъски за плота подбрах тези, които бяха най-дебели и с най-малко дефекти, и ги подредих горе-долу, както искам да ги събера в плота. Както се вижда, нямах особен избор.


От останалите парчета в работилницата почнах да подбирам материал за другите детайли на бюрото, тъй като освен двата крака и плота всичко останало беше съставено от изрезки. Доволен съм че изобщо имах достатъчно.


След около два дена занимаване само с първичната обработка на материала, успях да залепя всички заготовки за елементите. Приключих с плот от орех, по-голяма част от елементите от бор (чам), няколко от дива череша и още един от орех.


За рязането на някои по-широки детайли ползвах новата шейна за циркуляра, но повечето неща ги нарязах на герунга.


След това дойде времето на шкуренето. Първо загладих каквото можех с ренде, а останалите неравности довърших с шкурка № 80. На тоя етап по-фино шкурене не ми трябваше, защото имах още обработки.


Доста голяма част от дъските бяха станали мезе за дървояди, така че се принудих да им дръпна бърз курс с антибиотици :). Надявам се да не е останал някой гад вътре, за да не вземе да изяде къщата. Ползвах продукт, който съм тествал и преди, а опаковката на БОХЕМИТ е само в ролята на пулверизатор. От моя личен опит бохемитът  не върши никаква работа.


След като изсъхна химикалът (около един ден), се заех с китосване на дъските. Тук ползвах една хитрина - вместо да слагам един цвят кит, както обикновено правя за чеповете, ползвах тъмен от орехов прах по домашна рецепта :), а за останалата част на дъските ползвах стандартен светъл кит.


Реших вместо да маркирам с молив къде ще правя каналите в дъските да ползвам макетен нож. Така срязвам нишките и се намалява отчупването. За някои места ползвах чертилките, които бях изработил преди време (първо ползване, доста ми улесниха работата).


За проходните канали ползвах циркуляра.


Маркирах си къде трябва да направя извивките на краката с помощта на много тънка дървена лайсна, която закрепих временно със стегите.


След това трябваше да изрежа слотовете за етажерките в крака. Нямаше как да мина със циркуляра, така че след като си маркирах с ножчето къде точно трябва да се паднат и си направих шаблон за фрезата, като предвидих фрезата да копае малко по-навътре от очертанията, за да не вземе да стане някой фал :). Така с фрезера си зададох точна дълбочина на целия слот, а по-късно с длетото довърших очертанията на канала, като се стремях да поставям острието на длетото точно в линията на ножчето.



После пристъпих към тестовото сглобяване. Тъй като бюрото е сглобяемо, ползвах момента да пробия отворите за винтовете, имаше вариант да маркирам отделно позициите на винтовете и да ги разпробия, но сметнах че ако ги правя в процеса на сглобяване, значително ще намаля шанса за грешки. Ползвах стеги, за да не мърдат детайлите един спрямо друг.






След като проверих всичко, хвърлих едно око как ще изглежда крайния резултат.


Оформих краищата на плота, като очертах заобляния с една кутия от вакса и след това вкарах в действие зегето.


Изрязах и краката.


Загладих кривата с помощта на пластините от шперплат със залепена затях шкурка както в проекта за сивото шкафче, което бях правил преди.


Ползвах готовата крива, за да маркирам и изрежа и другия крак.


С фрезата заоблих предните краища на краката и плота.


Последва "изглаждане" на детайлите, което съм описвал в предна статия. При чама доста често ми се получават следи, които може да се премахнат без да се шкури много.


След гладенето се захванах пак за шкурене. Тук обработих всичко до едрина 120, като внимавах да не останат някъде следи от лепило защото после при оцветяване се виждат много гадно. После скосих леко с шкурка ръбчетата на всички дъски, които не бяха вече заоблени, включително и долната страна на краката. Така, ако на някого му хрумне да влачи бюрото по пода, няма да се отпори треска.

Сега беше време да избера цвета. Първоначално мислех да оцветя плота с лак на водна основа с цвят бор, а краката да са в цвят вишна, тъй като при ползването на три различни вида дърво щеше да стане пълна мешавица от цветове :). В крайна сметка поръчителя си одобри безцветен лак на плота и вишна на останалите детайли.


За да ми е по-лесно да манипулирам детайлите при лакирането, ги инсталирах на дървени пластини, завити отстрани на всеки детайл, които ги повдигат на 1-2 см. от масата.


За оцветяването ползвах обикновено парцалче, с което усърдно втрих червения лак, ако мога да го нарека изобщо лак. Според мен си беше просто оцветено масло. Техниката с парцалчето ускори страхотно съхненето. Според кутийката трябваше да чакам 12 часа, а в действителност лакът беше сух след 3-4 часа.


За оцветяване ползвах само един слой лак вишна, като след това ударих една шкурка 400 и започнах напластяването на безцветен лак. Общо се събраха шест слоя.

След като всичко изсъхна, пренесох дъските на крайното им местоназначение и сглобих бюрото отново. Този път не ми трябваха стеги, тъй като дупките на винтовете вече наместваха детайлите един към друг и нямаше опасност от фал.



Планът на бюрото, не е от най-пълните, но аз си работих по него.

Благодаря за вниманието и лека от мен, Griffin.

Няма коментари:

Публикуване на коментар