Заглавието е може би малко неточно, но в общи линии ще опитам да опиша какви химикали и покрития ползвам в работилницата ми. Някои може да останат разочаровани от малкия набор, но на мен това ми е напълно достатъчно за сега.
Въпреки, че не го ползвам много често на първо място съм щракнал един купешки байц.
Цвета е орех. Специално на този байц много мразя, че цвета е много слаб и ако някъде не е изчистено добре лепилото веднага си проличава :). Последно по спомен го ползвах за стойката за проектора, която правих.
На следващата снимка в бурканите е спиртен байц. Това чудо си го набавям от ибей идва под формата на люспи или прах, който се разтваря в спирт. По спомен трябваше около литър спирт за една торбичка, обикновено продавача дава някакви указания за пропорциите.
Спиртния байц е мноого кофти за нанасяне, тъй като съхне изключително бързо, но за сметка на това дори и да има недобре изчистено лепило байца оцветява дървото и там ( естествено не трябва да има капки де ). За да направя попиването малко по - равномерно на няколко пъти съм ползвал различни трикове, като например минаване на целия детайл с разреден воден лак 50/50 или много разредено лепило ( по - скоро вода с малко лепило ). С този трик спиртния байц попива доста по равномерно и човек има достатъчно време да го втрие. Мисля, че съм поръчвал само два пъти пакетчета, тъй като сместа е страшно концентрирана и в последствие трябва да се разрежда допълнително, а не съм байцвал чак толкова.
На следващата снимка е орехов байц във вида в който пристига от продавача.
На снимката долу е шелак във вид на люспи. Ако правилно си спомням правилата за разтваряне люспите трябваше да се смелят и да се разтворят в спирт, а след това сместа да се прецеди. Него не съм ползвал никога в чист вид, добавял съм по малко люспи в байца. Още не ме е изкушил да се пробвам да взема да покрия нещо с него. В България шелак съм виждал е железария, но иначе не знам от къде може човек да се снабди с него.
Буркан със байц махагон, забъркан е преди 3-4 години.
Следващото е восъчна паста. Това чудо го ползвам за смазка между триещи се дървени части. По принцип е вид покритие направено от терпентин и няколко типа восъци. Във интернет има доста рецепти как човек може да си забърка подобна смес. Ползвал съм го като покритие в някои проекти кутийките, които бях правил навремето или за смекчаване на лака, както при нощните шкафчета. Някои много мразят восъците, тъй като трябва да се чисти, ако трябва да се слага лак, но специално на мен ми харесва какво е усещането като пипаш предмет намазан с такава паста.
Обикновено нанасям пастата с парцалче и втривам. Ако просто се намаже леко, убива блясъка на лаковете примерно, ако човек си играе да полира восъка става по - бляскав, полиране ползвах за дърворезбата, която бях правил.
Следващия бъркоч са китовете. В повечето случаи ползвам купешки на различни фирми, но все пак зависи от цената на която успея да ги набарам. Ако трябва да докарам някакъв цвят ползвам светъл кит за основа и добавям малко по - малко тъмен докато успея да докарам приблизителния цвят, който ми трябва.
Последния кит, който купих се оказа с много отвратително качество имах чувството, че има някаква съставка като пясък в него, тъй като хрускаше като го мацам. След няколко неуспешни опита да си правя китове навремето накрая успях да стигна до рецепта, която поне на мен ми се струва много добра от към консистенция и вид на изсъхналия кит. Оказа се, че цялата тайна е във водата. Направо щях да се изям, че не съм се сетил по - рано. В момента си събирам от време на време прах при шкуренето на различни видове дърво, добавям малко лепило и малко вода, за да се получи хомогенна смес и имам един почти перфектен кит. Минуса е, че съхне по - бавно от купешкия, но все още не съм пробвал да го правя с бързо лепило.
Лепилата които ползвам за дърво са тип PVA ( поливинил ацетат ) от ляво на дясно бързо - с малко отворено време, ако трябва да залепя нещо бързо. Второто е водо - устойчиво, следващото е обикновено. В голямата кофа има водо - устойчиво лепило, което заприходих заради малко по - голямото отворено време. Голямата туба в дясно е обикновен тайтбонд, който взех преди година и нещо. За по - сложни детайли, които трябва да се лепят ползвам една тубичка със отворено време 110 минути, така имам време да намажа спокойно всичко и да го сглобя и да го стегна с стегите.
Допълнително ползвам неопреново лепило във вид на гел с него лепя примерно омекотителните падове на стегите, с които си бях правил омекотяването на челюстите на менгемето на масата. Епоксидна смола я ползвам за запълване на някои големи чепове както на проекта за бюрото, което бях правил наскоро. Цианоакрилатното лепило го ползвам основно за застопоряване на чеповете във дървесината. На доста проекти ми се налага да ползвам дърво с не особено високо качество и номера с напояването на чепа с каноконлит върши идеална работа. На леглото, което бях правил за малката замина може би около 30 грама лепило, но чеповете станаха, като стъклени. Последното лепило е пак полиуретаново, но във вид на спрей, него ползвам най - често за лепене на шкурки.
Химикалите, които ми се подвизават в чекмеджето са ацетон, спирт и разредител.
Ацетона го ползвам основно за почистване на диска на циркуляра или на машините от наслояванията на смоли. Спирта за разредител, примерно за байца и почистване. Разредителя за някои лакове и бои, които ползвам. Реално гледам да избягвам ползването на бои или лакове, които не са водо - разтворими, тъй като после измиването на инструментите си е жива мъка.
Някои от леките покрития, които ползвам са на долната снимка.
Тиково масло ( най - ляво ) ползвам за неща, които ще се пипат, но нямат нужда да имат много устойчиво покритие. На тиковото масло лично на мен много ми харесва миризмата. След това е ленено масло - според мен много гадно мирише, но съм мазал някои неща, които стоят навън, както и стойката за проектора ( евтин вариант за покритие ). Следващите две бутилки са масло с восъци. Доколкото си спомням от информацията, която бях изкопал навремето в интернет се ползват за като покрития за паркет. При мен ги ползвам за декоративни покрития.
Типовете лакове които ползвам.
Най - ляво лака, който ползвах за стъпалата, на мен ми хареса, тъй като финалното покритие е доста твърдо :). Остана ми може би половин бака и скоро време поне в тази посока съм подсигурен.
Лака на бондекс в малката кутия от ляво е приличен като качество, единствено не ми харесва, че слоя, който прави е прекалено тънък, ако трябва да се изгражда покритие трябват доста ръце :). С него правих бързото бюро.
Лазурния лак на леко е много силно казано лак, според мен това си е просто оцветено масло. С него оцветих бюрото, което правих наскоро. Поне на мен покритието, което се получава по - скоро ми напомня на байц, но на маслена основа.
Боята на Либерон не ми хареса, имаше склонност прекалено бързо да дърпа и нанасянето върху шкафчето за телевизор беше голяма мъка. Аз лично не мисля да ползвам подобна боявече, а остатъка ще видя къде ще го вложа.
Лака на Леко в пластмасовата кутия беше един от любимите ми в България, много икономичен, тъй като в кутията е много гъст и обикновено, за да се ползва го разреждах, като същевременно правеше добро покритие. Ползвал съм го да покривам детайли, които бяха изложени на атмосферни влияния и според мен се справи много добре.
Спрея го ползвам много рядко, обикновено за малки детайли.
Ползвам и безцветните лакове на лидъл, на които единствения им недостатък е отвратителната миризма, но като покритие ми се струва, че са добре.
Последния пирон в е химията е препарат за обезпаразитяване на дървесината.
Повечето дъски, които ползвам се нуждаят от третиране срещу дървояди, тъй като има гадинки в тях. Първоначално си бях донесъл от България "Бохемит", но нещо с него не се разбрахме. Опитвах на няколко проекта да избия гадинките с него, но нищо не се получаваше. Накрая си вземах тази бака от снимката и ефекта е поразителен. Не знам какво има точно вътре по - различно, но гадинките спират да похапват дървесина :).
За финал само ще добавя, че предпочитам ако трябва да оцветя нещо да го оцветя с лак или байц и отгоре да му дръпна една две ръце безцветен лак. Предпочитам да ползвам водо - разтворими лакове, но при някои ситуации предпочитам лакове на маслена основа. Те дават по - жълтеникава окраска на дървото и според мен тоновете стават по - меки, при водо - разтворимите този ефект го няма и за мен цвета там остава малко по - студен.
Лека нощ от мен Griffin
Здравейте, попаднах на тази Ваша публикация случайно. Заинтригуваме препаратът за борба с дървояди diamantine expert traitement du bois. Бих искала да попитам от къде и на каква цена може да се сдобие човек с него? Действа ли върху вече нападнато от дървояди дърво като греди на стари къщи? Благодаря предварително за отговора.
ОтговорИзтриванеЗдравейте, съжалявам за закъснелия отговор. Препарата е купен от веригата БрикоДепо във Франция, по спомени струваше около 20 евра за готов разтвор 5литра. За ненападнати елементи се маже два пъти със пауза 1 час между двете прилагания, а за нападнати детайли се маже три пъти с пауза между ръцете 1 час. Аз ползвам пулверизатор за цветя вместо да мажа. Поне при мен до сега след приложението на тоя препарат дадинки никога не са оставали, изтрепва ги. Доколкото знам от колеги в България препоръчват много силно Резистол като евтин и ефикасен. Аз съм ползвал Бохемит екстра или както там се води за нападнати детайли и със него нищо не се получава. Надявам се да съм бил полезен.
ОтговорИзтриванеБлагодаря ви сърдечно за отговора. Разбирам, че тук в Бг явно не може човек да го закупи.
ОтговорИзтриванеИзползвам случая да изразя задоволството от всичко видяно във Вашия блог, като се започне от работилницата, та се стигне до изработените от Вас вещи. Желая Ви здраве и късмет, и в бъдеще да продължавате да ни радвате с хубави статии.
На мен лично за сега не ми остава време, надявам се колегата да продъжава :-)
ОтговорИзтриванеЗдравейте! Преди много време ви питах за diamantine expert traitement du bois. След като се снабдих с него ми предстои да го използвам по предназначение. Въпросът ми е дали може да се пръска с пръскачка,тъй като ще се третира гредоред на стара къща. Предполагам имате представа за какво пиша. Благодаря предварително!
ОтговорИзтриванеЗдравейте!Да не би да са го пуснали в България?
ИзтриванеТози коментар бе премахнат от автора.
ИзтриванеЗдравейте,от къде се снабдихте с diamantine expert traitement du bois?
ИзтриванеАми аз го взех от местния магазин направи си сам, но в България нямам идея къде може да се продава. От познати съм чувал, че Резистол, който може да бъде намерен в България дава много добри резултати.
ИзтриванеАми аз специално го пръскам много често с пръскалка за цветя, разхода е малко по-голям но става по-бързо, така съм обработил всички дъски за стъпалата ми, и до тука да чукна на дърво :) няма проблем. За по-малки неща ползвам четка, за да имам по-малко фира. Предвидете си хубава маска, мен специално ме дразнят капките като го пръскам и обикновено съм със маска.
ОтговорИзтриванеБлагодаря Ви! Напръскахме го три пъти през час и половина.Разредихме с малко вода,както пишеше в инструкцията за употреба. Сега чакаме да видим резултата.
ИзтриванеНадявам се да изчезнат, моето не се разрежда с вода, но до сега е нямало пропуск при спазване на инструкциите :)
Изтриване