Заточването на ножовете на абрихта е горе-долу като ходенето на зъболекар - никой не го обича, но е доста полезно :). За непопулярността на това занимание има най-малко две причини - първо, трябва да сваляш ножовете и да ги носиш на точилар, който да те разтакава, докато му се освободи място в натоварения график и второ - да унищожиш поне един час в монтаж и настройка на вече заточените ножове.
Днес ще се опитам да ви облекча и на двата фронта.
1. Ето как можете и вие сами да си заточвате ножовете:
Устройството, което ще видите, не е измислено от мен. Представлява дървен блок, в чиято основа са изрязани два канала под 40 - 45 градуса. Като пъхнете ножовете в тях, те застават стабилно под зададения от вас ъгъл така, че дори да искате, не можете да объркате нищо :)
Работата започва с букови летви от транспортен палет.
Рендосвам ги и ги слепвам, за да получа корпуса на приспособлението за заточване.
Като изсъхне лепилото рендосвам буковия блок, за да получа правоъгълен паралелепипед.
След това накланям диска на циркуляра на 42 градуса и правя двата разреза, които ще държат ножовете.
Стандартният ъгъл за заточване на ножовете на абрихт и щрайхмус е 45 градуса. Аз избрах 42, защото такъв беше ъгълът на скосяване на оригиналните ножове, с които дойде моята машина.
След това измествам линеала настрани и повдигам диска, за да получа V-образен разрез в страните на корпуса.
Този разрез ми е необходим по две причини:
Първо - позволява ми да нарежа резби за винтовете, които ще държат ножовете на място.
Второ - прави корпуса на приспособлението по-удобен за държане.
За да довърша V-образния профил, обръщам дървения блок с краката нагоре и с втори разрез засрещам първия.
Ако все още не се сещате какво се опитвам да направя - ето каква е идеята на приспособлението:
Вероятно мога да го използвам и така, но искам да навия резба за машинни винтове, които да застопоряват ножовете.
След като съм пробил отворите, трябва да нарежа резбата. Понеже букът не се износва бързо, нарязвам резбата направо в него, вместо да използвам муфи. Като се има предвид, че заточвам ножовете веднъж в годината, въпросът с износването отпада напълно.
Сега е идеален момент да нанеса 2-3 ръце полиуретанов лак върху дървената част, за да не се цапа и за да не попива водата, с която мокря шкурките, когато заточвам.
Докато съхне лакът, изпилвам върховете на имбусните винтове. Целта на това упражнение е винтът да докосва ножа само в една точка, разположена в центъра на напречното му сечение. Така, като го завъртите, за да стегнете ножа, винтът няма да го измести, както би станало, ако допирната точка е някъде по периферията.
Както сигурно знаете, за заточване използвам шкурка върху стъкло.
За случая направих стпециален "държач" за стъклото, защото ми омръзна да го гоня по тезгяха :)
Започваме с ножовете, които дойдоха с машината. Въпреки че не бяха изхабени (т.е. не бяха заточвани безброй пъти до степен, при която от метала да не е останало нищо), те бяха затъпени до безобразие.
Съвсем друга работа, както се надявам, че ще се съгласите и вие :)
2. За втората част от упражнението ще използвам също чужда, но почти гениална идея:
Замисълът е следният:
Парче стъкло ляга върху изходящата маса на абрихта. Част от него се изтегля над режещия вал и се притиска или с тежест, или със силен магнит. Когато ножовете опрат долната част на стъклото, те застават в една равнина с изходящата маса, каквато е целта на упражнението.
Сега някой ще каже, че на практика, ножовете на режещия вал трябва да стърчат над изходящата маса... и ще са прави :)
Това надстърчане е въпрос на предпочитание. Може да го постигнете, като сложите лист хартия под стъклото, или като хванете ножовете под връхната точка на траекторията им - все едно.
И така, ето как подходих аз в случая.
Най-напред рендосах една дъска със затъпените ножове, за да видим дали е имало смисъл от упражнението.
После ИЗКЛЮЧИХ МАШИНАТА ОТ КОНТАКТА и свалих първия нож.
Почти на всички абрихти начинът за закрепване на ножовете е един и същи - в гнездото за ножовете има метален притискач с винтове отзад. Като развивате винтовете, те постепенно опират в задната стена на гнездото и заклещват ножа към предната. С други думи, за да стегнете ножовете, разхлабвате 10 винта :)
След като положих първия заточен нож в гнездото му, сложих върху изходящата маса стъклото, върху което си заточвам рендетата. За всеки случай поставих една гира върху него, за да не мърда. Ножовете залепнаха за долната страна на стъклото, защото под тях има пружини, чиято задача е да ви улесняват живота, когато сменяте ножовете. Ако машината ви е без пружини, ползвайте неодимиеви магнити като на снимката :).
Ето и изглед отпред:
След като повторих същото упражнение и с втория нож, проверих дали всички винтове на притискачите са затегнати и завъртях вала на ръка, за да се убедя, че не опира никъде.
След това направих и пробен пуск, който също мина добре (не изхвърча нищо :).
Най-накрая приложих номера с отместването на дъсчицата (http://woodbg.blogspot.bg/2015/10/blog-post.html). Мръдна около 3 мм - доволно :)
Сега дойде часът на истината - да видя дали ще мога да рендосам същата дъска, маалко по-добре:
Ако погледнете долния ляв ъгъл, ще видите, че изкъртването почти е изчезнало, а надлъжните ивици, оставени от подбитите ножове, също ги няма.
Ето двете снимки една до друга
Не знам за вас, но аз съм доволен, особено като се има предвид, че заточването и настройката на ножовете ми отне общо около 15 минути.
Ето други находчиви идеи за заточване на такива ножове:
Джон Хайс първи вариант
Джон Хайс втори вариант
Тук може да видите видео за направата на приспособлението, което избрах.
Ако не ви харесва номерът със стъклото, от тук може да си купите инструменти за настройка на ножове:
Страхотни идеи. И аз не обичам да разчитам на други хора за елементарни неща.
ОтговорИзтриванеБлагодаря :)
ИзтриванеПри реголирането на ножовете,преди да се поставят в каналите на вала,отстрани на ножа(тясната част)с ъглошлайф,диск за рязане 1мм се прави прорез 1 до1,5мм,за да може да го повдигаш спрямо вала.повдига се с тънка отвертка,или специално направена кука.
ОтговорИзтриванеАко валът няма пружини под ножа, става и така. Благодаря за коментара.
ИзтриванеКупих си руски абрихт-циркуляр УБДН,но не знам точно кой модел е.Въпроса е,че му липсват някои неща:линеал за циркуляр с и приспособлението за струг.Давайте идеи.
ОтговорИзтриванеКолко ще струва да ми изработи те едно такова устройство
ОтговорИзтриване